Administrativně složitější i finančně náročnější by pro české pořadatele mezinárodních kulturních akcí byla příští spolupráce s britskými umělci, pokud by se obyvatele ostrovního království rozhodli opustit Evropskou unii.
Britové jsou pro mnoho českých organizátorů kulturních aktivit silnými partnery a takzvaný brexit by řadu projektů zkomplikoval. Většina z oslovených pořadatelů doufá v setrvání Británie ve svazku evropských států.
"Ve Velké Británii máme partnerské agentury a je také jednou z našich důležitých zájezdových destinací. Po brexitu by spolupráce určitě pokračovala, ale byla by administrativně i finančně náročnější. Ve všech ohledech by pro Českou filharmonii bylo lepší, aby Velká Británie zůstala součástí EU," sdělil ředitel České filharmonie David Mareček.
Britové budou o případném odchodu z EU rozhodovat 23. června. Už před měsícem asi pět desítek českých osobností převážně z kultury, vědy a diplomacie vyzvalo v otevřeném dopise Brity k setrvání v EU.
Dopis osobnosti adresovaly britskému dramatikovi s českými předky Tomu Stoppardovi, který uvedl, že jím byl velmi poctěn. Iniciátorem výzvy je překladatel a spisovatel Michael Žantovský, bývalý český velvyslanec v Británii. Podepsali ji šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek, ředitel Národní galerie Jiří Fajt, bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, kardinál Dominik Duka, muzikant Ivan Král nebo předseda Akademie věd Jiří Drahoš či jeho předchůdce Václav Pačes.
"Jsem přesvědčený Evropan a bylo by mi líto, kdyby se Evropa takovýmhle způsobem oslabila. Je spíš potřeba se sjednotit než to bourat," řekl Pačes.
Ředitel Národního divadla Jan Burian míní, že EU je "vynikající koncept spolupráce evropských zemí, který zajišťuje mír a vytváří podmínky pro společnou prosperitu i rozvoj kultury”.
Podle Buriana je Velká Británie kulturně i ekonomicky klíčovou zemí. “Evropa bez Britů by byla Evropou slabší a chudší – ekonomicky i duchovně," dodal.
V den, kdy budou Britové rozhodovat o své budoucnosti, bude v Praze vrcholit festival současného tance Tanec Praha. "Má historii více než pětadvacetileté spolupráce s předními britskými umělci i institucemi. Sídlo prestižní evropské sítě na podporu mladých choreografů Aerowaves je v Londýně a příští pondělí tam budeme chystat projekty do roku 2021 pro program Kreativní Evropa," vypočítává ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová jen zlomek spolupráce s britskými kolegy.
"Je zjevné, že odchodem z EU by se všechny tyto evropské sítě musely vyvázat ze závazků vůči britským partnerům, což by neprospělo žádné straně. Odchod země z EU by komplikoval řadu mezinárodních projektů, v nichž jsou nám Britové silnými partnery," řekla.
Brexit by znamenal izolaci hlavně pro kulturní organizace ve Velké Británii, míní Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa, které má za sebou během čtvrtstoletí existence také četné projekty na základě spolupráce s Brity.
"Nedovedu si představit, že by projekty, které koprodukujeme, byly uskutečnitelné po brexitu. Zůstat či nezůstat v Evropské unii je tedy otázkou kulturní. Nikdo z našich kolegů v Británii není zastáncem brexitu, takže naštěstí nemusíme nikoho přesvědčovat," řekl Hrab.
Režisér Václav Marhoul apel českých intelektuálů podporuje. "Vyjádření podpory čemukoliv sice věci nezvrátí, ale dotyčnému adresátovi to vyšle přece jen signál," říká.
Pro obor, ve kterém Marhoul působí, ale případný brexit podle něj změnu nepřinese. "Británie je velmi specifická. Projevuje se to tím, že většinou své filmy koprodukuje ve spolupráci s americkými producenty, což je logicky dáno společným jazykovým trhem," vysvětluje režisér.
Domnívá se, že brexit by v případě úspěchu lavinu požadovaného odchodu z EU mohl spustit. "Ale Británie má velmi specifické vazby na USA, které se počítají na staletí. Jejich vzájemná transatlantická vazba je ve všech oborech daleko, daleko silnější než u jiných států EU," připomíná.
Británie by svůj odchod z EU podle něj asi se značnými prvotními problémy přežila. "Ale takový czechxit, kdy naše ekonomika je nejvíce svázaná s Německem, by byl úplně o něčem jiném. Pro naše hospodářství by to byla, myslím, katastrofa," dodal.
Věhlasný klavírista Ivo Kahánek míní, že v uměleckém světě bude vždy platit nabídka a poptávka bez ohledu na případný brexit. "Pokud bude Británie nadále atraktivním trhem – a to s největší pravděpodobností bude, sídlí zde největší hudební agentury –, tak umělci, o něž je opravdu zájem, sem budou jezdit bez ohledu na členství v EU. To samé bude podle mého názoru platit o britských umělcích ve světě - těžko bych si dovedl představit, že by poklesl zájem třeba o sira Simona Rattlea," řekl Kahánek.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist