Hamilton, popkulturní fenomén a muzikál vyprávějící o jednom z otců zakladatelů USA Alexanderu Hamiltonovi, v neděli ovládl předávání divadelních cen Tony.

Nejvýznamnějších ocenění, jaká lze na Broadwayi získat, obdržel jedenáct včetně sošek pro nejlepší muzikál, herce, režii, hudbu i libreto pro tvůrce projektu Lin-Manuela Mirandu.

Muzikál, jenž o pokřiveném osudu prvního ministra financí USA Alexandra Hamiltona vypráví směsí hiphopové a rapové hudby, R&B, balad a tradičních broadwayských písní, rovněž uspěl v technických a hereckých kategoriích.

Večer se nesl v pochmurném duchu kvůli útoku na floridský noční klub pro gaye, při němž v neděli ráno zemřelo padesát lidí a třiapadesát bylo zraněno. Několik vítězů cen Tony tragédii zmínilo ve svém projevu.

Jessia Langeová, která získala svoji první sošku za roli Mary Tyronové v inscenaci Long Day's Journey Into Night, řekla, že jí ocenění "dělá radost i v natolik smutný den".

Jinak tradičně veselý večer moderátor James Corden zahájil vyjádřením upřímné soustrasti pozůstalým. "Vaše tragédie je také naší tragédií. Nenávist nikdy nezvítězí," uvedl.

Když Lin-Manuel Miranda za muzikál Hamilton přebíral cenu pro nejlepší muzikál, místo děkovné řeči na místě odrapoval sonet v podobném duchu, jako to dělá v muzikálu. "Nesmyslné tragické činy v nenávistné době," rapoval Miranda a na závěr sonetu dodal, že "nic ale nezabije lásku".

Také sir Andrew Lloyd Webber v zákulisí prohlásil, že "žádné dítě se nenarodí s nenávistí".

Frank Langella získal svoji čtvrtou cenu Tony za herecký výkon v inscenaci The Father, jež vypráví o muži sužovaném Alzheimerovou chorobou. Když Langella cenu přebíral, vyjádřil podporu floridskému městu Orlando, kde ke střelbě v nočním klubu došlo.

Lin-Manuel Miranda za Hamilton nezískal jedině cenu pro nejlepšího muzikálového herce – tu mu přebral představitel jeho protivníka v této hře Leslie Odom Jr. "Dal jsi nám novou vizi," poděkoval Odom Mirandovi.

Také Odom v zákulisí mluvil o tom, že když dojde v tragédii jako na Floridě, vypadá předávání divadelních cen až směšně.

Už na ranním setkání před udílením cen Odom prohlásil, že lidé, kteří si na muzikál Hamilton koupili lístky a celé měsíce se na něj těší, by neměli přijít o avizovaný zážitek. "Nemůžeme vrahům dopřát, aby nás připravili o radost," uvedl.

Hamilton získal dále ceny pro herce Renée Elise Goldsberryovou a Daveeda Diggse v muzikálových kategoriích, cenu za režii pro Thomase Kaila a také ocenění pro nejlepší osvětlení, kostýmy, choreografie a aranžmá.

Přesto Hamilton nezlomil rekord – tím zůstává dvanáct sošek pro hru The Producers z roku 2001.

Zatímco předávání filmových cen Oscar bylo letos kritizované za to, že se mezi nominovanými objevovali pouze běloši, na cenách Tony se díky Hamiltonu střídali herci s multikulturním zázemím.