Krátce před svými osmdesátými narozeninami do Prahy přijede světoznámý skladatel a klavírista Philip Glass. Komponista spojovaný s hudebním stylem minimal music, jinak také autor filmové hudby, vystoupí 9. listopadu v Divadle Archa spolu s japonskou pianistkou Maki Namekawa.

Společně uvedou výběr z Glassových sólových skladeb včetně nejnovějších kompozic ze série Etudes, oznámili v pondělí pořadatelé koncertu. Vstupenky v cenách mezi 1900 až 2500 korun jsou ode dneška v prodeji.

Klavírní etudy Glass skládá od poloviny 90. let proto, aby rozšířil svůj sólový repertoár a také se cvičil jako interpret. “Mají široké dynamické a rytmické rozpětí,” řekl o nich před lety. Klavírní etudy již roku 2014 natočil na dvojalbum právě s klavíristkou Maki Namekawa.

K pražskému Divadlu Archa má Glass dlouhodobý vztah. Roku 1996 zde vystoupil s beatnickým básníkem Allenem Ginsbergem, později Archa uvedla koncertní verzi Glassovy opery Pád domu Usherů.

V rámci dnes již neexistující hudební přehlídky Maraton soudobé hudby měla roku 2005 v Arše premiéru Glassova opera V kárném táboře. A před dvěma lety zde Ensemble Inégal v české premiéře uvedl Glassovu Třetí symfonii.

V Česku byl Glass naposledy před třemi lety na festivalu Ostravské dny nové hudby, kde se svým souborem za klávesami osobně uvedl několikahodinovou skladbu Music in Twelve Parts. “V posledním dějství koncertu, který v ostravském Gongu trval s přestávkami pět a půl hodiny, jako by začal proces mechanizace: proměna členů Glassova ansámblu na stroje,” napsaly tehdy o koncertu Hospodářské noviny.

Philip Glass, jenž se narodil roku 1937, patří spolu se Stevem Reichem, Terrym Rileym či Johnem Adamsem k nejvýznamnějším žijícím americkým skladatelům. Dodnes je proti své vůli spojován zejména se stylem takzvané minimal music neboli repetitivní hudby, které se věnoval zhruba od druhé poloviny 60. let a kvůli jejímuž provádění si založil vlastní Philip Glass Ensemble.

Z pozdější doby jsou známé Glassovy opery Einstein na pláži, na níž spolupracoval s režisérem Robertem Wilsonem, nebo Satjagráha.

Kromě toho je Glass rovněž pilným autorem filmové hudby, složil soundtrack například ke snímkům Koyaanisqatsi, Kundun, Truman Show či Hodiny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist