Novinkou činoherního souboru pražského Národního divadla se ve čtvrtek 16. června stane inscenace Sen čarovné noci v režii Daniela Špinara. Česká první scéna ji uvádí k jubileu Williama Shakespeara.

Při středeční generálce se v představení objevili herci Ondřej Pavelka, hostující Alena Štréblová, Patrik Děrgel, nový člen souboru Jiří Suchý z Tábora, Pavla Beretová, Lucie Polišenská, Pavel Batěk či Pavlína Štorková. V roli Puka se jako host představil Michal Kern.

"Tento klasický titul se na jeviště vrací s každou generací, jde o fantastickou přehlídku motivů, zápletek, záhad a tajemství," charakterizoval předlohu dramaturg Milan Šotek.

Špinar už dříve režíroval Hamleta ve Švandově divadle a ve Stavovském divadle připravil inscenaci Othello, benátský mouřenín.

Sen noci svatojánské v Národním divadle naposledy před dvěma desítkami let uvedl režisér Jan Kačer v překladu Martina Hilského.

V nové inscenaci Špinar podtrhl "svatební" ráz komedie. Pojal ji jako příběh dívky, která se touží vdát. Je jí Lucie Polišenská v roli Heleny. Ovšem když se její životní sen má konečně splnit, Helena tomu nechce věřit.

"Jde o bláznivou letní komedii, kde je možné uplatnit spoustu fantazie. I proto je to snem každého režiséra," uvedl Špinar po středeční generální zkoušce.

K pohybové spolupráci režisér přizval mima a performera Radima Vizváryho. Ten na jevišti využil i trampolínu, což pro tvůrce scény Henricha Borárose nebylo neobvyklé. "Pro herce jsem připravil spíš hřiště než les," podotkl.

V úvodu herci zaplní jeviště v dlouhých svatebních šatech včetně mužů. Dojde i na šermovačku svatebními kyticemi, které později vystřídají světelné meče z Hvězdných válek. Puk s nadměrnýma ušima má na sobě vytahané tepláky a Titanie s dlouhými vlasy táhnoucími se po zemi prádlo tělové barvy. Vedle trampolíny dominuje bílé scéně, jejíž náladu občas mění barevné filtry, obrovská reprosoustava.

Zamilované páry mají v rukou spacáky a například Lysandr někdy více než Hermii miluje svou čepici s kšiltem dozadu. Když se všichni v závěru inscenace budí ze svého snu, dojde i na tanec doprovázený kouřem, diskotékovým světlem a technem.

Představení trvá sto minut a je bez přestávky. Premiéry proběhnou tento čtvrtek 16. a pátek 17. června, nejbližší reprízy následují v neděli 19. a v úterý 28. června.