Laureátem letošní Ceny Franze Kafky se stal italský spisovatel Claudio Magris. V Praze ho zvolila mezinárodní porota.

Překladatel, germanista a esejista Magris patří k postmodernímu proudu v literatuře. Přestože je Ital, jeho tématy jsou střední a východní Evropa či němectví.

Cena se tradičně předává v říjnu v Praze a Magris si pro ni přijede, sdělila ve středu Daniela Uherková z pořádající Společnosti Franze Kafky.

Magris se narodil roce 1939 v Terstu, který býval součástí habsburské monarchie, a proto bývá ke střední Evropě někdy počítán. Odtud může plynout spisovatelův zájem o tento region.

Nejvíce se Magris proslavil textem na pomezí románu, eseje, deníku a autobiografie s názvem Dunaj, který vyšel roku 1986 a v němž autor do protikladu postavil Dunaj – jako symbol hybridní a kosmopolitní středoevropské kultury – a Rýn, zosobnění germánské ideje "čistoty rodu".

Česky kniha poprvé vyšla v Odeonu roku 1992 v překladu Kateřiny Vinšové a Bohumíra Klípy.

V češtině je dále k dispozici řada dalších Magrisových beletristických knih, například Poslepu (česky 2011), a esejistických publikací o kulturních a literárních dějinách – Habsburský mýtus v moderní rakouské literatuře (česky 2002), Daleko odkud: Joseph Roth a východní židovská tradice (česky 2010), Mikrokosmy (česky 2000).

Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky uděluje Společnost Franze Kafky od roku 2001. Jejími dosavadními nositeli jsou spisovatelé Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke, Václav Havel, John Banville, Amos Oz, Jen Lien-kche a Eduardo Mendoza.

Mezi ženami jsou dvě laureátky, rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková a Daniela Hodrová. Letos porota volila mezi 11 osobnostmi současné světové literatury.

Cena nesoucí jméno slavného pražského rodáka je jediným mezinárodním literárním oceněním, které se v Česku udílí. Předává se vždy na konci října v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Laureát dostává bronzovou sošku Franze Kafky od Jaroslava Róny, finanční ocenění je 10 tisíc dolarů.

Posláním Ceny Franze Kafky je ocenění umělecky výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky.