Přední americký filmový a divadelní herec Willem Dafoe, držitel dvou oscarových nominací, převezme na 51. ročníku karlovarského festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Cenu prezidenta festivalu obdrží americký scenárista, režisér a producent Charlie Kaufman, držitel Oscara za scénář k filmu Věčný svit neposkvrněné mysli. Na úterní tiskové konferenci v Praze to oznámil prezident festivalu Jiří Bartoška.

Dafoe byl dvakrát nominován na Oscara za filmy Četa a Ve stínu upíra, získal také nominaci na Zlatý glóbus a dostal Cenu losangeleských filmových kritiků. Festival k jeho poctě uvede snímek Abela Ferrary Pasolini a Scorseseho drama Poslední pokušení Krista.

Kaufman debutoval jako režisér v roce 2008 snímkem podle vlastního scénáře Synecdoche, New York, který byl uveden v Cannes. Jeho loňský autorský film Anomalisa byl nominován na Oscara za nejlepší animovaný film; bude promítnut i ve Varech.

Bartoška zopakoval už dříve zveřejněnou informaci, že zahájení přehlídky, která se uskuteční od 1. do 9. července, bude spojeno se slavnostní světovou premiérou britsko-českého filmu Anthropoid, přibližujícího atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

"V tvůrčí delegaci budou herci Jamie Dornan a Toby Jones, Aňa Geislerová, Alena Mihulová a Václav Neužil, Marcin Dorocinski a také scenárista a režisér Sean Ellis," řekl prezident festivalu.

Podle uměleckého ředitele Karla Ocha v hlavní porotě usedne Martha Issová. Termín české distribuční premiéry filmu Anthropoid zatím není znám, řekl výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha.

Na to, že nesoutěžní sekce Horizonty představí nový snímek Pedra Almodóvara Julieta, upozornila umělecká poradkyně festivalu Eva Zaoralová. "Projekci doprovodí obě představitelky titulní role Adriana Ugarteová a Emma Suárezová," uvedla. Pro režiséra prý bylo jejich obsazení rizikem. Jedna hrála Julietu ve věku 25 až 40 let, druhá po čtyřicítce. Nevěří totiž účinkům make-upu a považuje za nemožné, aby pětadvacetiletá žena přesvědčivě zahrála padesátnici. Obě herečky nyní tvoří část jeho "soukromého Olympu" po boku Penélope Cruzové či Carmen Mauraové.

Podle Ocha se domácí filmaři objeví i v dalších statutárních porotách. "V té posuzující kolekci Na východ od Západu to bude talentovaný producent Mikuláš Novotný, jehož celovečerní prvotinou byla duchovní komedie Cesta do Říma. V dokumentární porotě usedne Hana Kulhánková, která je ředitelkou přehlídky snímků o lidských právech Jeden svět," uvedl.

Kryštof Mucha upozornil na to, že festival opět přivítá renomovaného producenta nezávislých filmů (21 gramů, Štěstí, Storytelling) Teda Hopea. Přijede už potřetí - tentokrát jako hlavní producent Amazon Studios. "Nedožité devadesátiny scenáristy, producenta, režiséra a pedagoga Františka (Franka) Daniela (1926-1996) připomene řada akcí. Někdejší šéf jedné z nejprogresivnějších barrandovských tvůrčích skupin se podílel na čtyřicítce domácích snímků včetně oscarového Obchodu na korze. V letech 1967-1968 byl děkanem FAMU a rok poté emigroval do Spojených států," řekl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist