Celovečerní dokumentární film Bratříček Karel režisérky Krystyny Krauzeové nabídne polský pohled na osudy písničkáře Karla Kryla.
Snímek, natočený v česko-polské koprodukci, přibližuje neznámé události z Krylova života. Do tuzemských kin jej 25. srpna uvede distribuční společnost Artam.
Ve filmu kromě českých zástupců (Jan Kryl, Miroslav Kovařík, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jiří Černý a další) o svých setkáních s Krylem vyprávějí také polská režisérka Agnieszka Hollandová nebo zpěvák Michał Tarkowski.
Autorka filmu Krauzeová si mimo jiné klade otázku, co bylo na Krylovi tak přitažlivého, že si více než dvacet let po jeho smrti lidé stále zpívají jeho skladby, nebo proč písničkář, kterého milovaly davy, umíral opuštěný a zatrpklý.
Kromě písniček, které nazpíval v češtině i polštině, diváci ve filmu uslyší promlouvat Kryla z dosud nezveřejněných nahrávek z Rádia Svobodná Evropa a různých amatérských záznamů.
Režisérka Krauzeová, jejíž životní osud je úzce spjat tvorbou i osobními kontakty s Karlem Krylem, je zároveň vypravěčkou dokumentu. Připomíná, že Kryl nazpíval mnoho svých písní v polštině.
V roce 2014 v Česku vyšla deska Solidarita – záznam koncertu v Německu, jejž Kryl věnoval polským exulantům, kteří se ocitli na Západě po vyhlášení výjimečného stavu v prosinci 1981.
Krauzeová se během studií politologie na univerzitě v Gdaňsku v druhé polovině 80. let angažovala v polském opozičním hnutí. Od roku 1988 působila v československo-polské Solidaritě. Účastnila se demonstrace 17. listopadu 1989 a dva dny nato byla deportována z tehdejšího Československa s razítkem "nežádoucí osoba".
Po změně režimu vystudovala dramaturgii na pražské DAMU, scenáristiku na Státní vysoké filmové, televizní a divadelní škole v Lodži a Katedru dokumentární tvorby na FAMU.
Do polštiny Krauzeová přeložila přes tři desítky divadelních textů českých autorů. V současnosti pracuje na dokumentárním cyklu mapujícím situaci žen v zemích bývalého Sovětského svazu.
Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži. Vystudoval keramickou školu, ale proslavil se jako písničkář a básník. Stal se legendou svobodné kultury nejen pro mladou generaci 60. let, která se nemohla smířit s okupací tehdejšího Československa v roce 1968, ale zůstal pojmem i pro generace následující. Kryl žil od roku 1968 v Německu, po roce 1989 se však do tehdejšího Československa pravidelně vracel. Zemřel ve věku nedožitých 50 let v Německu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist