Když v pondělí ráno unavení fanoušci na festivalu v Glastonbury začali vyprošťovat své stany a auta z bahna, někde sahajícího až po kolena, mohli spatřovat útěchu alespoň v tom, že právě slyšeli to nejlepší z britské hudby. Festival částečně rozehnal chmury z rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii.

Glastonbury, které se odehrává na mléčné farmě v Somersetu na jihozápadě Anglie, je známé jako festival plný deště a bahna. Letošní ročník byl ale mimořádný – pršelo každý den.

Některá auta se tak ocitla v loužích vody a návštěvníci museli při odjezdu prosit místní farmáře, aby jim za příplatek pomohli vozy vyprostit.

Michael Eavis, jenž festival roku 1970 založil, řekl deníku Guardian, že nechal dovézt “všechnu dřevní štěpku, kterou šlo na jihu Anglie najít”, aby se podmínky pro diváky pokusil zlepšit.

“V životě jsem ale neviděl tolik bahna jako letos,” konstatoval Eavis. “Za celých šestačtyřicet let, co festival pořádáme, to nikdy nebylo tak špatné.”

Hudební přehlídku v neděli večer zakončila britská kapela Coldplay, která hrála hit za hitem a svoji světelnou show odehrála na pódiu i mezi diváky. Ti si písně Coldplay zpívali, ještě když v noci areál opouštěli.

Ke konci koncertu na pódium přišel Michael Eavis, aby zazpíval skladbu My Way proslavenou Frankem Sinatrou – doprovázel ho jen Chris Martin, frontman kapely Coldplay, na klavír.

Protože v My Way se například zpívá, že “teď se blíží konec”, mezi diváky to vyvolalo spekulace, zda osmdesátiletý Eavis jako pořadatel festivalu nekončí.

Coldplay byli hlavními hvězdami Glastonbury počtvrté, což je nejvíc, co se ve festivalové historii kdy podařilo jediné kapele. V neděli Coldplay na pódium na dvě písně pozvali také krajana Barryho Gibba, jenž zazpíval hit Staying Alive od své kapely Bee Gees. V publiku tím vzbudil nadšení.

Pracovníci festivalu během dne divákům rozdali sto tisíc náramků, které byly synchronizované s hudbou a během koncertu blikaly různými barvami. Kromě náramků Coldplay do svého vystoupení zapojili balonky, konfety, laserová světla a ohňostroj.

Coldplay též složili poctu britské kapele Viola Beach, jejíž čtyři členové letos tragicky zahynuli při autonehodě. Během vystoupení na projekčním plátnu začal hrát záznam písně Boys Don’t Sing v podání Viola Beach – a Coldplay se z pódia přidali.

Předtím na takzvané Pyramid Stage vystoupil Jeff Lynne se svojí kapelou ELO, založenou ve stejném roce jako festival Glastonbury. Lynnův koncert začínal ve čtyři hodiny odpoledne, což je na festivalu tradičně doba vyhrazená legendám. Během koncertu ale začalo pršet, takže píseň Mr Blue Sky, v níž Jeff Lynne zpívá o jasné obloze, působila trochu nepatřičně.

Koncert Coldplay po třech letech završil další ročník, kdy všechny hlavní hvězdy Glastonbury pocházely z Británie. Páteční program vyvrcholil koncertem rockerů Muse, v sobotu vystoupila zpěvačka Adele.

Tato osmadvacetiletá pěvkyně na Glastonbury naposledy zpívala před devíti roky na malé scéně. Letos své vystoupení složila ze samých hitů a divákům, kteří si ji přišli poslechnout na Pyramid Stage, oznámila, že jde o nejlepší okamžik v jejím životě.

Adele již prodala přes 50 milionů desek a minulý měsíc získala cenu Ivor Novello za nejlepší píseň. Na Glastonbury se představila jako prostá, obyčejná Londýňanka, několikrát zaklela a divákům sdělila, že je nervózní.

“Víte, že nejsem kdovíjaká rockerka, ale BBC před mým vystoupením stejně musela odvysílat varování, že si možná pustím hubu na špacír,” řekla Adele udivenému publiku. “Vsadím se, že před koncertem Muse nikoho varovat nemuseli.”

Mezi návštěvníky letošního festivalu byl také Tom Watson, místopředseda britských labouristů, který má podle sázkařů nyní největší šanci nahradit současného lídra strany Jeremyho Corbyna.

Corbyn měl na festivalu původně hovořit, účast ale zrušil a nyní čelí tlaku poté, co jeho stranu opustilo několik zákonodárců. Ti Corbynovi mají za zlé, že voliče labouristů nepřesvědčil, aby v referendu podpořili setrvání Británie v Evropské unii.

Výsledky referenda v pátek překvapily také návštěvníky festivalu v Glastonbury. Podle průzkumu uspořádaného na místě deníkem The Times 83 procent diváků hlasovalo pro setrvání v unii.

Zklamání z výsledků referenda vyjádřilo několik účinkujících. A po celý festival se na obrazovkách promítala krátká báseň, kterou složili pořadatelé.

“Země je rozdělená, ale my jsme doma na tomto poli / Mějte s druhými na Glastonbury slitování, cítí se stejně jako vy,” stálo v básni. “Sbohem, stará kamarádko, budeš nám chybět, milá unie.”

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist