Čína v úterý uvedla, že setkání americké popové zpěvačky Lady Gaga s exilovým tibetským duchovním vůdcem dalajlamou vyvolalo “hněv”.

Číňané na internetu kritizují umělkyni za to, že se setkala s mužem, kterého čínská vláda označuje za separatistu.

Záplava naštvaných a nespokojených komentářů se spustila poté, co zpěvačka na svém Twitteru a Instagramu zveřejnila několik snímků z nedělního setkání s dalajlamu. To proběhlo na konferenci v americkém městě Indianapolis, kam přijeli starostové amerických měst.

Lady Gaga, známá popovými skladbami Bad Romance nebo Born This Way, s dalajlamou hovořila o štědrosti k chudým nebo o duševním zdraví, prozrazuje video z akce.

Čína považuje dalajlamu, který z Tibetu utekl do exilu v Indii roku 1959 po nezdařeném povstání proti čínské vládě, za nebezpečného separatistu. Dalajlama sám pro svoji domovinu ale požaduje jen autonomii, nikoliv nezávislost.

“Celý svět se shodne na tom, jakým typem člověka dalajlama je a co v zahraničí dělá,” uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej. “Stačí se podívat na komentáře na čínském internetu, abyste viděli, jaký odpor tento incident vzbudil,” dodal mluvčí.

Lady Gaga na komentáře čínských představitelů nereagovala, ani její mluvčí neposkytl žádné vyjádření.

Zpěvačka je populární mezi mladými Číňany, ale nikdy nekoncertovala přímo v Číně – pouze v Čínou administrovaných oblastech Hongkongu a Macau.

“Lady Gaga, ty už se do Číny nevrátíš,” napsal například jeden uživatel na čínské mikroblogovací sít S'-na Wej-po. Jiní zpěvače nadávali nebo ji proklínali.

Podle BBC čínští cenzoři některým uživatelům příspěvky o Lady Gaga smazali. Přes 2000 lidí ale sdílelo příspěvek oblíbeného uživatele MusicWars, který si o setkání přečetl a vyzyval Číňany, aby reagovali rozumně.

Uživatelka lotusb zpěvačku bránila a uvedla, že někteří její přátelé obešli čínskou vládou cenzurované internetové stránky, aby se dočetli, proč se Lady Gaga s dalajlamou setkala. Uživatelka se tyto důvody pokusila na sociální síti přetlumočit dalším Číňanům.

“Měli bychom rozhodnutí Lady Gaga respektovat,” uvedla v příspěvku, který získal přes 400 lajků.

Příspěvek uživatele -GeorgeLee-, podle nějž Lady Gaga “nevzala v potaz své čínské fanoušky”, když se s dalajlamou setkala, nasbíral přes 1000 lajků.

Setkání s dalajlamou mají často za následek to, že západní umělci se v Číně ocitnou na černé listině. Například americká popová zpěvačka Selena Gomezová měla letos v srpnu koncertovat v Kantonu a v Šanghaji. Podle BBC se spekuluje o tom, že své koncerty byla Gomezová donucena zrušit právě poté, co na sociálních sítích sdílela své fotky s dalajlamou.

Vloni v září byly na poslední chvíli zrušeny koncerty kapely Bon Jovi v Šanghaji a Pekingu údajně také proto, že členové sestavy se setkali s dalajlamou.

Vloni byl zrušen též koncert kapely Maroon 5 v Šanghaji patrně proto, že jeden z jejích členů napsal tweet o dalajlamovi, dodává BBC.

Roku 2008 islandská zpěvačka Björk při svém koncertu v Šanghaji vykřikla “Tibet! Tibet!” během své písně nazvané Declare Independence, tedy Vyhlašte nezávislost. Björk tím naštvala čínskou vládu i místní fanoušky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist