Francouzský herec Jean Reno přijede na filmový festival do Karlových Varů, kde převezme cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Ocenění obdrží 4. července ve Velkém sále hotelu Thermal, kde bude na jeho počest uveden snímek Luka Bessona Leon. Ve středu to oznámili pořadatelé přehlídky, která začíná již tento pátek 1. července.

Nově byla také ohlášena účast herce Michaela Shannona, nominovaného na Oscara i Zlatý glóbus. Shannon spolu s režisérem Joshuou Marstonem a producentem a členem hlavní poroty Jayem Van Hoyem uvede film Známá neznámá.

"Je docela zajímavé, že Leonem jsme zahajovali 30. ročník festivalu v Karlových Varech, je to trochu nostalgie. Hraje tam (Jean Reno) spolu s Natalií Portmanovou. Krásný film, opravdu nádherný," řekl ve středu prezident festivalu Jiří Bartoška.

Uvedl, že Reno by pravděpodobně měl také být hostem živě natáčeného pořadu Na plovárně s Markem Ebenem. Definitivně ale Renova účast ještě potvrzena není.

Sedmašedesátiletý francouzský herec se proslavil hlavně spoluprací s režisérem Bessonem, s nímž natočil film Magická hlubina, za který byl nominován na francouzskou cenu César, a dále tituly Brutální Nikita a Leon. Za Leona získal druhou nominaci na Césara.

Následně se Reno prosadil i ve velkorozpočtových hollywoodských filmech - Mission: Impossible (1996), Ronin (1998), Godzilla (1998) a Šifra mistra Leonarda (The Da Vinci Code, 2006).

Jean Reno úspěšně střídá polohy drsných mužů v akčních filmech, jako byly dva díly krimi Purpurové řeky (Les Rivieres pourpres, 2000 a 2004), Říše vlků (L’Empire des loups, 2005) či Nemilosrdní (Antigang, 2015) s komediálními rolemi – především ve filmové sérii Návštěvníci (Les Visiteurs).

Za roli v prvním z filmů o rytíři, který se omylem dostane ze středověku do současnosti, Reno získal svou třetí nominaci na Césara. V Česku se v loňském roce natáčel už třetí díl této komediální série.

Slavný thriller Leon se stal milníkem herecké kariéry Jeana Rena, jenž dokázal postavu uzavřeného zabijáka obdařit neodolatelnou svůdností.

Pořadatelé festivalu již dříve uvedli, že letošní Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme v Karlových Varech americký filmový a divadelní herec Willem Dafoe.

Cenu prezidenta festivalu obdrží i americký scenárista, režisér a producent Charlie Kaufman.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist