Významnou německou knižní Cenu Georga Büchnera letos obdrží padesátiletý německý spisovatel Marcel Beyer. Autor básní, románů, esejů i operních libret byl oceněn za šíři svých jazykových experimentů a za to, jak dovede přepínat mezi epickým vyprávěním a často až mikroskopicky zaměřenou poezií, uvedla agentura DPA.

Do češtiny zatím žádné z Beyerových děl nebylo přeloženo. Autor ale v únoru 2009 diskutoval v pražském Goethe-Institutu se spisovatelkou Radkou Denemarkovou a letos 10. října se do Prahy vrátí, aby se opět v Goethe-Institutu zúčastnil debaty s básníkem Petrem Hruškou.

Ta proběhne v rámci diskusního cyklu o české a německé poezii, jejž připravují Dagmar Leupoldová a Petr Borkovec.

Marcel Beyer se narodil roku 1965 v německém Albstadtu, pracoval jako editor literárního časopisu Konzepte a v 90. letech přispíval do hudebního magazínu Spex. Od roku 1989 vydával sérii nazvanou Vergessene Autoren der Moderne, v níž připomínal pozapomenuté modernistické autory.

Jako romanopisec Beyer debutoval roku 1991 knihou Das Menschenfleisch, výrazně na sebe upozornil čtyři roky nato románem Flughunde, jenž byl přeložen také do angličtiny. Německá kreslířka Ulli Lustová podle něj před třemi roky stvořila grafickou novelu.

Kniha je fiktivním vyprávěním o Helze Goebbelsové, dceři nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse, a autor se při jejím psaní zaměřil na manipulaci s jazykem v době třetí říše.

Mezi další Beyerovy romány patří titul Spione z roku 2000 nebo Kaltenburg z roku 2008.

Autor již v minulosti obdržel několik ocenění včetně Kleistovy ceny v roce 2014.

Büchnerova cena se udílí od roku 1923 a představuje možná nejvýznamnější literární ocenění v německojazyčných zemích. Cena je nazvána po hesenském spisovateli z 19. století Georgu Büchnerovi a její laureáty určuje porota složená z členů Německé akademie pro jazyk a literaturu.

Čtyři laureáti Büchnerovy ceny později získali Nobelovu cenu za literaturu – Günter Grass, Heinrich Böll, Elias Canetti a Elfriede Jelineková.

Cena je spojená s šekem na 50 tisíc eur. Marcel Beyer jej převezme na slavnostním galavečeru 5. listopadu v Darmstadtu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist