Nejnovější instalace konceptuálního umělce Christa, který plovoucími barevnými pontony na dva týdny spojil města u severoitalského jezera Iseo, měla u návštěvníků úspěch. Prošlo si ji přes 1,3 milionu lidí, jak v pondělí informovala agentura Ansa.

Při nedělním slavnostním ukončení lidé, oblečení v bílém, jako poctu původem bulharskému výtvarníkovi vytvořili 4,5 kilometru dlouhý lidský řetěz.

Nyní se části instalace rozebírají a některé se už prodávají na aukčním serveru eBay.

Plovoucí chodník na hladině jezera vznikl z 200 tisíc polyetylenových kostek pokrytých jásavě barevnou oranžovožlutou nylonovou látkou. Christo tak spojil městečko Sulzano a ostrovní Monte Isolu, mezi nimiž mohli lidé poprvé projít suchou nohou.

Nový projekt bulharsko-amerického umělce se záhy po svém otevření 18. června stal obrovskou atrakcí. Po pontonech se procházelo v průměru 70 tisíc lidí denně, před uzavřením cesty počet návštěvníků ještě vzrostl.

Například minulý čtvrtek se podle šéfa místní prefektury Valeria Valentiho do Sulzana vydalo 107 tisíc lidí.

"Tohle místo zažilo naprosto neuvěřitelný turistický boom. Obrázky jezera Iseo viděl celý svět. Jsme Christovi za tuhle neuvěřitelnou zkušenost vděčni, protože bude mít na naši komunitu trvale pozitivní dopady," řekl starosta ostrovního městečka Monte Isola Fiorello Turla.

"Lidé, kteří přijeli k jezeru Iseo, zažili něco, co je možné jen jednou za život," uvedl jednaosmdesátiletý Christo.

Suvenýr v podobě kousku látky použité na pontonech nyní mohou vydražit lidé z celého světa. Zatím se nabízejí zhruba za 50 eur za kus, cena ale zřejmě poroste, uvedla agentura APA.

Výtvarník Christo se proslavil v uměleckém páru spolu se svou manželkou Jeanne-Claude, po její smrti v roce 2009 ale dlouho žádná větší díla netvořil.

Naposledy na sebe upozornil projektem Brány (The Gates), který byl k vidění v roce 2005 v newyorském Central Parku. Nad 37 kilometry cest vedoucích přes park nechal s manželkou postavit 7500 bran vysokých téměř pět metrů, na nichž visely pruhy oranžovožluté látky.

Christo během své kariéry proslul zejména svými "balícími" projekty: látkou nechal pokrýt mrakodrapy, část australského pobřeží, římské hradby, živé stromy, pařížský most Pont Neuf (1985) či berlínský Říšský sněm (1995).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist