V areálu ostravského Dolu Hlubina v úterý začalo mezinárodní diskusní fórum Meltingpot, které bude od čtvrtka součástí hudebního festivalu Colours of Ostrava.

Návštěvníci fóra budou moci diskutovat se zajímavými osobnostmi nejrůznější problémy a témata současného světa, jak uvedl ředitel Meltingpotu René Bystroň.

"Myslíme si, že Ostrava je pro to ideální místo. Nejenom že v minulosti byla městem, kde se stýkala řada kultur a etnik, ať je to židovská kultura, německá kultura s českou, slovenskou, polskou, ale zároveň je to metropole, která má pro něco takového výbornou infrastrukturu. Areál Dolu Hlubina nemá v České republice obdoby," míní Bystroň.

Na Meltingpot dorazí přes 150 hostů z tuzemska i ze zahraničí. "Diskusní fórum se připravuje celý rok. S řečníky o tématech diskutujeme celý rok a snažíme se přijít na témata, která jsou zajímavá pro ně i pro naše hosty, takže environmentalista mluví o globálním oteplování a žurnalistka mluví o svobodě slova. Snažíme se je ale nějakým způsobem navigovat do témat a okruhů, která jsou pro naše publikum nejatraktivnější," vysvětlil Bystroň.

Ten očekává, že k velkým lákadlům bude patřit například téma výchovy dětí, o němž bude hovořit třeba izraelský fyzik a držitel Nobelovy ceny za chemii Dan Shechtman. "Je velmi významným popularizátorem přírodních věd a výuky přírodních věd pro děti. Vidíme obrovský zájem mezi českými rodiči dozvědět se více o tom, jak vést děti k přírodním vědám," podotkl Bystroň.

Dodal, že během festivalu Colours of Ostrava je připravena řada témat, která by měla přilákat právě festivalové návštěvníky.

Hovořit se bude například o Rusku a Ukrajině. "Přijede autobiograf Vladimira Putina Steven Lee Myers, který o něm napsal jeden z nejpopulárnějších životopisů. Bude v panelu s Andrejem Borisovičem Zubovem, který je jedním z vůdců opozice v Rusku. Budou mluvit o tom, zda je Rusko hrozba či nikoliv," podotkl Bystroň.

K častým tématům diskusního fóra bude patřit také oblast životního prostředí.

Během Colours of Ostrava je vstup na diskusní fórum v ceně vstupenky na festival, na úterní a středeční přednášky si ale zájemci museli zakoupit vstupné.

Pět přednášek stálo 590, respektive 690 korun. Přesto je podle Bystroně zájem značný a některé diskuse jsou již vyprodány. "Měli jsme obrovský strach, že lidé nepřijdou, protože přijdou na festival, ale opak je pravdou. Vstupenky se prodávaly velmi dobře," podotkl Bystroň a připomněl, že diskuse bude následovat vždy po přednáškách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist