Podle belgického autora Pietera De Buyssera současná Evropa zoufale postrádá politiky typu Václava Havla a velké příběhy, které by lidé sdíleli.

Spolupracovník Divadla Archa, který vystoupí 16. července v rámci debatního fóra Meltingpot při festivalu Colours of Ostrava s přednáškou Proč potřebujeme velké příběhy, to uvedl v rozhovoru.

"Máme i dobré politiky, jako je třeba Angela Merkelová. Ona brání Evropu poukazováním na to, že sedm procent světové populace žije v Evropě, ale má pětadvacet procent světového kapitálu a padesát procent peněz, které jdou na sociální systém," sdělil De Buysser.

"Jenže problém Merkelové a celé téhle generace politiků je, že oni pouze využívají matematiku a ekonomii, ale chybí tam velký příběh. Evropa, to nejsou pouze statistiky, potřebujeme příběhy, které budeme sdílet, abychom se z té krize dostali ven."

Bruselský rodák v současné době pracuje na divadelní hře After Party, která vzniká pro pražské Divadlo Archa. Inscenace s Vladimírem Javorským v hlavní roli se věnuje odkazu Václava Havla na pozadí současné Evropy.

"Václava Havla obdivuji, byla to jedinečná osobnost, kterou dnešní Evropa zoufale postrádá. Současní politici nemají jeho vznešenost, nejsou tak inteligentní a nemají ani jeho odvahu. Havel propagoval osobní odpovědnost a zároveň i hravost. Asi to nejdojemnější, co jsem od něho četl, byl proslov po pádu komunismu, kde prohlásil, že všichni jsme zodpovědní za to, že to trvalo tak dlouho. Tohle říct opravdu chtělo odvahu," uvedl De Buysser.

Jeho chystané představení After Party se odehrává na Pražském hradě, kde se sejdou eurokrati, aby vyřešili současnou krizi. Probudí se na jednacím stole a ráno pro ně znamená úsvit nového politického světa.

Název inscenace odkazuje na Havlovu Zahradní slavnost. "Havel tvrdil, že máme vůdce, jaké si zasloužíme, a neměli bychom jim věřit. Tím bychom se měli řídit i v nynější Evropě. On byl jeden z mála politiků, který měl kreativní vize. Dnes procházíme krizí, kdy existují instituce bez jakékoliv politické legitimity," podotkl De Buysser.

Tento iniciátor a autor divadelních a filmových projektů, který mimo jiné režíroval mezinárodně uznávané divadelní představení Pálení knih, v Česku nyní představuje překlad své románové prvotiny Řezači kamene.

Také toto dílo sloužilo jako podklad pro Buysserovu ostravskou přednášku nazvanou Proč potřebujeme velké příběhy. Proběhne 16. července od 19.30 hodin na scéně Meltingpotu nazvané Global Forum.

"Přednáška je založena na knize i celém mém díle. Potřebujeme velké příběhy, které si jednou čtenář přečte, otevře okno a zakřičí: "Milí spoluobčané, já vám věřím, miluju vás, sdílíme stejné ideje, pojďme spolu do ulic založit nový svět postavený na solidaritě!". To je to, proč potřebujeme velké příběhy," vysvětluje De Buysser.

"Postmodernismus je ve své podstatě roztříštěný a teď si představte, že bychom z těch úlomků měli postavit loď a přeplout řeku. To nelze, chci, aby mé příběhy byly jakousi archou, která nám pomůže překonat obtížné časy," dodal De Buysser, který v minulosti obdržel cenu Émila Zoly, ocenění Dwarse Denkera a cenu Kleine Marie Hartman Pen.

Jeho texty jsou vydávány či hrány v angličtině, němčině, holandštině, francouzštině, polštině, italštině a mandarínštině.

Související