Jako nejtěžší ročník v patnáctileté historii hodnotí končící čtyřdenní festival Colours of Ostrava jeho ředitelka Zlata Holušová.

Organizátory, návštěvníky i vystupující letos trápil hlavně déšť. Především během sobotního programu, kdy pršet téměř nepřestalo.

Přesto se podle Holušové podařilo bez větších komplikací uskutečnit všech 350 bodů programu na rekordních 20 scénách.

"Je nepochybné, že nás potkal nejtěžší ročník v historii. Počasí nás hodně zkoušelo. Festival jsme prověřili v hodně těžkých podmínkách," řekla v neděli po poledni Holušová.

Podle ní členové produkčního týmu poslední dvě noci nespali a strávili je odčerpáváním a vysoušením těch nejvíce postižených míst. "Vozili jsme strusku, palety. Hodně nám s vodou pomáhali hasiči," řekla.

Holušová dodala, že festival těžké podmínky zvládl a ředitelka je hrdá také na publikum. "Ukázalo se, že máme pevné a dobré fanoušky, kteří si festival dokázali užít i přes nepřízeň počasí," dodala.

Loni festival navštívilo více než 43 tisíc lidí. Letos pořadatelé návštěvnost poprvé nezveřejnili.

"Počet diváků není měřítko pro kvalitu festivalu. Nechceme podléhat honu na rekordy. Myslím, že máme dost silnou pozici, abychom se přestali zabývat tím, kolik tady bylo lidí. Důležitější je kvalita, co všechno nabízíme. A proto ani do budoucna nebudeme čísla zveřejňovat," řekla Holušová.

Připustila, že důvodem jsou i loňské pochybnosti pořadatele hudební přehlídky Trutnoff Martina Věcheta o správnosti zveřejněných čísel.

Věchet v médiích tvrdil, že pořadatelé ostravského festivalu nadsazují čísla. To ale Holušová odmítá. "Vždy jsme to dělali čistě a podle turniketů. Nechci se ale s někým hádat, jestli to je, či není pravda," doplnila.

Pro příští rok chystá Holušová a její tým velkou změnu. Festival se uskuteční v termínu od 19. do 22. července. Tedy poprvé v historii začne ve středu a skončí v noci ze soboty na neděli.

Podle Holušové jsou pro to hned dva zásadní důvody. Jednak neděli s ohledem na návrat domů hodně návštěvníků vynechává. "Navíc s ohledem na kvalitu programu budeme mít mnohem větší šanci získat velkou hvězdu na středu než na sobotu či neděli," doplnila Holušová.

Letos festival nabídl rekordních 20 scén a 350 programových bodů. Vystoupilo na něm 1600 hudebníků, divadelníků, řečníků i členů uměleckých týmů. K hudebním hvězdám nedělního programu patří taneční Underworld nebo britský písničkář Passenger.