Český národní symfonický orchestr ve svém studiu v pražské Hostivaři natáčí hudbu k novému seriálu režiséra Paola Sorrentina.

Osmidílný projekt nazvaný Young Pope bude mít premiéru v září na filmovém festivalu v Benátkách. V hlavních rolích se představí třiačtyřicetiletý britský rodák Jude Law a sedmdesátiletá držitelka Oscara Diane Keatonová.

Hudbu k seriálu složil italský skladatel Daniele Marchitelli, jenž se Sorrentinem spolupracoval také na Oscarem a Zlatým glóbem oceněném dramatu Velká nádhera. Minisérii produkují společností HBO, Sky a Canal+.

Příběh seriálu popisuje začátky pontifikátu fiktivního papeže Pia XIII. Ten se jako vůbec první Američan na tomto postu musí vypořádávat se střety a konflikty, které přináší jeho kontroverzní cesta za kariérou a čistá víra v Boha.

Český národní symfonický orchestr kromě toho spolupracuje také s jedním z nejuznávanějších autorů současné filmové hudby Jamesem Newtonem Howardem. Ten se s tělesem v Praze připravuje na své světové turné. Autor hudby k snímkům Hunger Games, Temný rytíř, Šestý smysl nebo Pretty Woman na orchestr dostal doporučení od skladatele Hanse Zimmera.

Vedle Zimmera Český národní symfonický orchestr vystupoval například s Enniem Morriconem, se kterým natočil Oscarem oceněnou hudbu ke snímku Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina.

Orchestr bude v této sezoně dále spolupracovat se skladatelem Dannym Elfmanem na programu Ukradené Vánoce Tima Burtona, jejž v Praze uvede 13. prosince.

"Dělá mi radost, že se našemu orchestru daří. Pravda, vážná hudba je poněkud v menšině, ale taková už je doba a my jsme jediný symfonický orchestr bez subvencí. Spolupráce se světoznámými hvězdami dělá samozřejmě Českému národnímu symfonickému orchestru výbornou pověst," podotkl šéfdirigent tělesa Libor Pešek.

Orchestr v úterý zakončí 12. ročník festivalu Prague Proms, na kterém přivítá americkou zpěvačku Melody Gardotovou. Jednatřicetiletá hvězda letošního ročníku Prague Proms v Česku vystoupí poprvé.