Obrovským vynálezem Williama Shakespeara byla nová řeč lásky, kterou nalezl v dramatu Romeo a Julie. V pondělí to návštěvníkům Letní filmové školy v Uherském Hradišti řekl překladatel a přední tuzemský odborník na Shakespeara Martin Hilský.

Pro festival připravil přednášku na téma shakespearovského dramatu. Letní filmová škola ve svém letošním 42. ročníku připomíná mimo jiné 400. výročí Shakespearova úmrtí.

"Romeo a Julie je naprosto přelomová hra, protože v ní je vynalezen zcela nový jazyk lásky. Je to obrovský vynález, protože řeč je zázrak a udělat přesvědčivou řeč lásky je obrovské umění," uvedl Hilský.

Ten Romea a Julii považuje za jedinečnou hru. V raných Shakespearových dílech je podle něj láska zachycena jinak, často se objevuje také agrese. "Tahle láska je jedinečná, Romeo a Julie tvoří vzájemnou lásku. Je tak vzájemná, že v ní není agrese, není třeba nikoho krotit," vysvětlil Hilský.

Zajímavostí hry podle něj také je, že nenávist dvou rodů, Monteků a Kapuletů, nemá žádný důvod. Rody jsou v textu popsány jako zcela stejné. "Zajímavost je v tom, že Shakespeare to napsat nemusel, protože každá doba si ten důvod dodá sama, včetně té naší," řekl Hilský, který se k Romeovi a Julii stále vrací.

Jakmile se hra někde hraje a Hilský je pozván k hercům, vždy si ji prý znovu přečte. "Je to proces, který nikdy nekončí," uvedl překladatel.

Ten se na Letní filmové škole dále věnoval tématu William Shakespeare a politika.

Programová ředitelka filmové školy Iva Hejlíčková se zabývala způsoby, jakými Romea a Julii zachytili filmaři. "Jsou klasické adaptace, kde se mluví shakespearovým jazykem, jsou často kostýmní. Pak jsou filmy, které téma přesazují do jiných společenských souvislostí, jakýkoliv rasový, náboženský konflikt, je to aktuální kdykoliv. Pak je třetí část, která přesazuje téma do žánrových souvislostí, ať už je to akční, pornografický, kreslený film," řekla Hejlíčková.

Letní filmová škola k Shakespearově výročí zařadila filmy, které toto téma zachycují různými způsoby. Nechybí ani snímky Bouře a Titus režisérky Julie Taymorové, která je hostem letošní přehlídky.

Letní filmová škola začala minulý pátek, potrvá do této soboty. Letos nabízí přes 230 snímků, jde o největší nesoutěžní filmový festival v zemi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist