Slavný ruský dirigent Valerij Gergijev v pondělí vystoupil v zaplněné Smetanově síni pražského Obecního domu. Umělec zde vedl více než stočlenný soubor newyorské Carnegie Hall. Ten se jmenuje Národní orchestr mládeže Spojených států amerických a v Česku se představil poprvé.
Jeden z nejžádanějších dirigentů na světě dle svého zvyku dirigoval mladé umělce bez taktovky – vypomáhal si párátkem.
Orchestr, tvořený přibližně stovkou talentovaných hudebníků z USA ve věku od 16 do 19 let, vystoupil oblečen v červených kalhotách a černých sakách. Neformální bylo také oblečení části publika, v němž vedle češtiny zněla ruština či angličtina.
Vystoupení zahájila předehra k Faunovu odpoledni od Clauda Debussyho, která byla inspirována básní Stéphana Mallarmého. Následovala Symfonie č. 4 Italská od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho z roku 1833.
Po přestávce mladý orchestr v obměněné sestavě provedl Symfonii č. 4 C dur Sergeje Prokofjeva z roku 1930, která vznikla před autorovým definitivním návratem z exilu do tehdejšího Sovětského svazu.
Večer zakončil výběr scén z Prokofjevova baletu Romeo a Julie.
Ruský dirigent Gergijev v Praze dirigoval americké talenty párátkem, na programu byl Prokofjev
Koncertem v Praze, který provázel velký aplaus, orchestr zakončil letošní evropské turné. Gergijev, v hudebních kruzích přezdívaný car nebo Ivan Hrozný, se do české metropole vrátil po půl roce.
Letos v lednu v zaplněném Rudolfinu vystoupil na koncertu České filharmonie s houslistou Josefem Špačkem.
Už jako student konzervatoře Valerij Gergijev zvítězil v prestižní dirigentské soutěži Herberta von Karajana. Získal angažmá v petrohradském Mariinském divadle, kde se v pětatřiceti letech stal uměleckým šéfem opery a od roku 1996 tam působí jako umělecký a generální ředitel.
Gergijev spolupracuje s nejlepšími hudebními tělesy. Je děkanem Fakulty umění na Petrohradské státní univerzitě a čestným předsedou Edinburského mezinárodního festivalu. Kontroverze často vzbuzuje svým blízkým vztahem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho politice.
Národní orchestr mládeže Spojených států amerických byl založen v roce 2012 prestižní newyorskou Carnegie Hall a o rok později vyrazil na první koncertní turné. Během své krátké historie orchestr spolupracoval s předními dirigenty z celého světa a vystupoval v hlavních koncertních síních Evropy, Asie a Spojených států.
Ruský dirigent Gergijev v Praze dirigoval americké talenty párátkem, na programu byl Prokofjev
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist