Ani americká divadelní a filmová režisérka Julie Taymorová, autorka životopisného snímku Frida z roku 2002, nedovede snadno sehnat peníze na nové projekty. "Je těžší než kdy jindy sehnat na film prostředky, nejen pro mě, ale pro všechny," řekla Taymorová na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Tam uvedla své filmy a ve středu převzala výroční cenu Asociace českých filmových klubů.

Taymorová má za sebou pět snímků. Kromě Fridy jsou mezi nimi například shakespearovské adaptace Titus z roku 1999 nebo šest let stará Bouře, případně muzikál Napříč vesmírem z roku 2007, který byl postaven na skladbách Beatles.

Režisérka míní, že peníze na nové projekty shání obtížně zejména proto, že její filmy jsou umělecké a pro Hollywood neobvyklé. Nyní by Taymorová chtěla natočit tři snímky – ten první podle knihy Juan Darién spisovatele takzvaného magického realismu Horacia Quirogy.

"Je to úžasný příběh, kdy se jaguár chce stát člověkem a zároveň se do toho prolíná rekviem. Je to umělecký film. Druhý projekt se jmenuje Jezdci bouře. Je to akční romance, což byste řekli, že je pro Hollywood jak dělané. Ale i tento záměr je pro ně neobvyklý," uvedla Taymorová.

V tomto případě podle ní jde o příběh Bludného Holanďana přenesený do současnosti. "Zamiluje se do námořnice, která je nezávislá a nepotřebuje muže. Ovšem na konci příběhu po sedmi dnech je tato žena ochotná obětovat pro něj život," doplnila Taymorová.

Třetím záměrem je ztvárnit starou legendu, kterou ale zřejmě nejprve čeká inscenace v divadle.

Režisérka podle svých slov nosí v hlavě deset nápadů pro film, divadlo či operu. "S některým žonglujete třeba 20 let. Nikdy nevíte, kdy přijde příležitost některý z nich realizovat," řekla.

Třiašedesátiletá Taymorová žila v Indii, na Srí Lance a v Japonsku. Po návratu do USA režírovala několik klasických oper, například Mozartovu Kouzelnou flétnu pro Metropolitní operu v New Yorku.

Jejím prvním počinem na poli filmu byl televizní snímek Fool's Fire z roku 1992. Taymorová je ale i uznávanou divadelní režisérkou, například autorkou broadwayského muzikálového hitu Lví král nebo Shakespearova Snu noci svatojánské z roku 2014.

Její film Frida o slavné mexické malířce Fridě Kahlo získal šest nominací na Oscara, z nichž dvě proměnil. Nedočkala se ale představitelka hlavní role Salma Hayeková – Oscara snímek získal jen za hudbu a masky.

Taymorová je z neúspěchu Hayekové dodnes zklamaná. "Salma opravdu tehdy toho Oscara měla vyhrát. Víte, jak to chodí s Oscary. Studio musí vést určitou kampaň mezi akademiky, když chtějí, aby získali Oscara. Studio to zkrátka neudělalo," uzavřela Taymorová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist