Ani když Baz Luhrmann usedne k rozhovoru, nezapře v sobě režiséra. Byť s omluvami, začne nabádat kameramana, aby zvolil bližší záběr, zkontroluje monitor napojený na kameru a nakonec k sobě posadí blíž také novináře, aby mu viděl přímo do očí, popisuje agentura AP.

Rozhovor se koná u příležitosti televizního seriálu The Get Down, jejž australský rodák Luhrmann, autor filmů Moulin Rouge nebo Velký Gatsby, nyní dokončuje pro Netflix. Na této streamovací platformě bude mít premiéru 12. srpna.

The Get Down vypráví o vzniku newyorské hiphopové scény v 70. letech minulého století. Odehrává se v newyorské čtvrti Bronx a tamní dění líčí očima několika mladých lidí.

"Snažil jsem se najít odpověď na otázku, kde se mohlo vzít tolik opravdovosti a tolik tvořivosti v okamžiku, kdy byl New York na kolenou," vypráví Luhrmann, jenž seriál napsal, zrežíroval a také působí jako jeho výkonný producent.

Luhrmann tvrdí, že jak práce na projektu pokračovala, stále méně mu šlo o jeho vlastní autorský vklad. "Chtěl jsem hlavně najít způsob, jak ten příběh srozumitelně vystavět," říká režisér, který chce projektem vyvrátit rozšířené přesvědčení, že hip hop vznikl teprve v 80. letech.

Tento hudební žánr filmař vnímá jako další etapu vývoje americké hudby. "Písnička od Scotta Joplina přejde do jazzu, pak do blues, pak do rock’n’rollu," ilustruje Luhrmann.

Ten sám New York koncem 70. let navštívil, když mu bylo zhruba patnáct let. "Pamatuji si, jak umřel Elvis a jak se z New Yorku tehdy vracel jeden můj přítel. Když jsem ho prosil o radu, řekl mi, že New York je skvělý, jen že si mám vzít kabát a hlavně se nikomu nedívat do očí," popisuje australský rodák v rozhovoru pro agenturu AP.

Dodává ale, že tehdy v hudbě vnímal hlavně disco a punk. "Až o mnoho let později jsem začal spolupracovat s hiphopery, například s raperem Jay-Z na hudbě k Velkému Gatsbymu. To byla jedna z nejlepších spoluprací v mém životě," dodává.

Na vzniku seriálu The Get Down se dále podílejí scenárista Nelson George, v roli výkonného producenta zpěvák Nas a také hudebník a DJ řečený Grandmaster Flash. Toho v seriálu jeden z herců přímo ztvární.

Související