Rozostřený zvuk kytar či tanečníci, u nichž nebylo možné určit pohlaví, byly nejvýraznějšími okamžiky sobotního vzpomínkového večera na hudebníka Lou Reeda v newyorském Lincolnově centru.

Jak připomíná agentura AFP, koncert, na nějž bylo vstupné zdarma, zde zorganizovala Reedova vdova, hudebnice Laurie Andersonová.

Jmenoval se The Bells, tedy Zvony, podle jedné z Reedových nahrávek, a odstartovala jej lekce tchaj-ťi od Reedova mistra Rena Guangyiho. Tu doprovodil zvuk hudebníkovy nahrávky z roku 2007 nazvané Hudson River Wind Meditations.

Reed, jenž zemřel v říjnu 2013, patřil k hudebníkům, kteří definovali undergroundovou rockovou scénu. Známý byl ale také svoji láskou k Lincolnově centru, kde sídlí Metropolitní opera a Newyorská filharmonie.

Sobotní koncert oba tyto světy spojil. Uvnitř v jednom z menších sálů Lincolnova centra Reedův dlouholetý technik Stewart Hurwood vyprodukoval nepřetržitou pětihodinovou kytarovou stěnu hluku, když zapnul šest Reedových kytar a zapojil je do krabičkových efektů. Výsledek připomínal Reedovo album Metal Machine Music.

Tato umělecká instalace nazvaná The Drones byla tak hlasitá, že Lincolnovo centrum návštěvníkům rozdávalo špunty do uší.

Venku před halou pak Laurie Andersonová zorganizovala skutečný koncert. Navzdory dešti se tu fanoušci sešli, aby například slyšeli, jak se Reedových hitů chopí zpěvačka Anohni. Ta byla před svoji změnou pohlaví známá jako Antony Hegarty.

Svůj procítěný, soulový hlas, jejž tento měsíc slyšeli též návštěvníci tuzemského festivalu Colours of Ostrava, Anohni propůjčila minimalisticky upravené verzi Reedovy písně Perfect Day. V tomto podání stála zejména na využití baskytary.

Laurie Andersonová, známá svoji hrou na jedinečné elektrické housle, poeticky uchopila píseň Doin' the Things That We Want To.

Americký kytarista a hudebník Jon Spencer se chopil skladby Venus in Furs ze slavného debutového alba Reedovy kapely Velvet Underground.

V další části se koncert stočil k Reedově skladbě Disco Mystic. Při ní newyorská umělkyně a filmařka Kembra Pfahlerová vtrhla na pódium s tanečníky, jejichž pohlaví nebylo možné okamžitě rozeznat, popisuje agentura AFP. Podle ní účastníci vystoupili nazí, jejich těla ale byla přetřená fialovou, růžovou, červenou a modrou barvou.

Tanečníci měli výrazné boty a všichni mávali černými křídly. Jejich vystoupení hrou na kytaru doprovodil Lee Ranaldo, člen skupiny Sonic Youth.

V závěru koncertu se další Reedovy známé skladby Sweet Jane ujal Lenny Kaye, kytarista známý z kapel písničkářky Patti Smith.

Lincolnovo centrum v listopadu 2013 uspořádalo jedinou veřejnou akci v New Yorku na Reedovu památku. Tehdy na náměstí venku před sálem z reproduktorů celý den hrály Reedovy skladby.

Laurie Andersonovou zanedlouho uvidí také Češi. 29. srpna v pražském Divadle Archa promítne svůj film Psí srdce o vztahu člověka se psem a zúčastní se následné debaty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist