Izraelský písničkář Asaf Avidan, který byl před třemi roky jednou z hvězd festivalu Colours of Ostrava, se vrátí do Česka. Po nedávném vystoupení ve Foru Karlín letos v pátek 18. listopadu zahraje v pražské MeetFactory, oznámili v úterý pořadatelé.

Šestatřicetiletý hudebník se narodil v Jeruzalémě do diplomatické rodiny, v mládí strávil čtyři roky na Jamajce. V rozhovorech dodnes vzpomíná, jak traumatické pro něj bylo, když později musel narukovat do izraelské armády.

“Vzpomínám si, jak nás jednou nutili ujít asi šedesát kilometrů s třicetikilovou zátěží na zádech. Můj mozek nebyl s to takovou změnu pobrat. Asi po jedenácti měsících už jsem ze všeho toho stresu a šikany měl takové noční můry, že jsem řval ze spaní a jednou jsem se úplně sesypal,” vyprávěl Avidan před třemi lety v rozhovoru pro Hospodářské noviny. “Pamatuji si jen, že jsem se pak probudil v armádní nemocnici napojený na hadičkách,” dodal.

Brzy poté mu lékaři našli rakovinu. “Bral jsem to tak, že s rakovinou se setkáváme všichni, že každý známe někoho, kdo na rakovinu zemřel. A svým způsobem se s tím dodnes utkávám ve své hudbě: to není náhoda, že píšu texty, které se zabývají smrtí, jakýmsi smyslem života a tím, do jak bezedných propastí někdy člověk může spadnout,” řekl Avidan.

Ten vystudoval animaci na škole v Jeruzalémě, se svým krátkým filmem Find Love Now získal cenu na filmovém festivalu v Haifě. Animaci se ještě chvíli věnoval v Tel Avivu, po přesunu zpět do Jeruzaléma se ale Avidan naplno dal na hudbu.

Roku 2006 vydal své debutové EP Now That You’re Leaving, na němž zpíval o rozchodu s přítelkyní, a tentýž rok sestavil kapelu.

První album The Reckoning vydali už coby Asaf Avidan & the Mojos v roce 2008. Pochází z něj skladba Reckoning Song, kterou roku 2012 remixoval populární německý dýdžej Wankelmut. V jeho podání se dostala na vrchol hitparád.

Avidan s kapelou zveřejnil ještě dvě nahrávky - Poor Boy / Lucky Man v roce 2009 a o rok později Through the Gale. V roce 2012 ale oznámil, že sestavu rozpouští a vydává se na sólovou dráhu. Vystupoval v Izraeli jen s kytarou a harmonikou, jak jej později zachytila jen digitální nahrávka Avidan in a Box.

Roku 2012 hudebník vydal album Different Pulses, loni následovala druhá sólová nahrávka Gold Shadow.

“Izraelský rocker Asaf Avidan má hlas raněného zvířete a hudba jeho kytarou prochází přirozeně jako elektřina měděným drátem,” napsaly o Avidanově vystoupení na festivalu Colours of Ostrava v červenci 2013 Hospodářské noviny. “Avidanova páteční česká premiéra na Colours of Ostrava byla zjevením. Z muže uvedeného na festivalových plakátech až na desátém místě se během hodinového vystoupení na největší scéně stala hlavní hvězda letošních Colours.”