Izraelský písničkář Asaf Avidan, který byl před třemi roky jednou z hvězd festivalu Colours of Ostrava, se vrátí do Česka. Po nedávném vystoupení ve Foru Karlín letos v pátek 18. listopadu zahraje v pražské MeetFactory, oznámili v úterý pořadatelé.

Šestatřicetiletý hudebník se narodil v Jeruzalémě do diplomatické rodiny, v mládí strávil čtyři roky na Jamajce. V rozhovorech dodnes vzpomíná, jak traumatické pro něj bylo, když později musel narukovat do izraelské armády.

“Vzpomínám si, jak nás jednou nutili ujít asi šedesát kilometrů s třicetikilovou zátěží na zádech. Můj mozek nebyl s to takovou změnu pobrat. Asi po jedenácti měsících už jsem ze všeho toho stresu a šikany měl takové noční můry, že jsem řval ze spaní a jednou jsem se úplně sesypal,” vyprávěl Avidan před třemi lety v rozhovoru pro Hospodářské noviny. “Pamatuji si jen, že jsem se pak probudil v armádní nemocnici napojený na hadičkách,” dodal.

Brzy poté mu lékaři našli rakovinu. “Bral jsem to tak, že s rakovinou se setkáváme všichni, že každý známe někoho, kdo na rakovinu zemřel. A svým způsobem se s tím dodnes utkávám ve své hudbě: to není náhoda, že píšu texty, které se zabývají smrtí, jakýmsi smyslem života a tím, do jak bezedných propastí někdy člověk může spadnout,” řekl Avidan.

Ten vystudoval animaci na škole v Jeruzalémě, se svým krátkým filmem Find Love Now získal cenu na filmovém festivalu v Haifě. Animaci se ještě chvíli věnoval v Tel Avivu, po přesunu zpět do Jeruzaléma se ale Avidan naplno dal na hudbu.

Roku 2006 vydal své debutové EP Now That You’re Leaving, na němž zpíval o rozchodu s přítelkyní, a tentýž rok sestavil kapelu.

První album The Reckoning vydali už coby Asaf Avidan & the Mojos v roce 2008. Pochází z něj skladba Reckoning Song, kterou roku 2012 remixoval populární německý dýdžej Wankelmut. V jeho podání se dostala na vrchol hitparád.

Avidan s kapelou zveřejnil ještě dvě nahrávky - Poor Boy / Lucky Man v roce 2009 a o rok později Through the Gale. V roce 2012 ale oznámil, že sestavu rozpouští a vydává se na sólovou dráhu. Vystupoval v Izraeli jen s kytarou a harmonikou, jak jej později zachytila jen digitální nahrávka Avidan in a Box.

Roku 2012 hudebník vydal album Different Pulses, loni následovala druhá sólová nahrávka Gold Shadow.

“Izraelský rocker Asaf Avidan má hlas raněného zvířete a hudba jeho kytarou prochází přirozeně jako elektřina měděným drátem,” napsaly o Avidanově vystoupení na festivalu Colours of Ostrava v červenci 2013 Hospodářské noviny. “Avidanova páteční česká premiéra na Colours of Ostrava byla zjevením. Z muže uvedeného na festivalových plakátech až na desátém místě se během hodinového vystoupení na největší scéně stala hlavní hvězda letošních Colours.”

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist