Scénář k divadelní hře Harry Potter and the Cursed Child (Harry Potter a Prokleté dítě), který se v sobotu o půlnoci začal prodávat v knižní podobě, se ve Velké Británii již stal nejrychleji prodávanou knihou dekády.

Během prvních tří dnů se Harryho Pottera a Prokletého dítěte prodalo 680 tisíc výtisků, informovalo ve středu nakladatelství Little, Brown.

Podle BBC tak kniha po třech dnech překonala i rekord prvního dílu erotické trilogie Padesát odstínů šedi, jehož se v Anglii roku 2012 za jeden týden prodalo 664 tisíc kusů.

Absolutní rekord v prodeji titulu za jeden týden prozatím drží poslední díl potterovské knižní ságy nazvaný Harry Potter a Relikvie smrti. Ten podle údajů oborového časopisu The Bookseller prodal 1,8 milionu výtisků za jediný týden, když v červenci 2007 vyšel, a dalších 780 tisíc kusů ve verzi určené dospělým čtenářům.

Tyto texty se nijak nelišily, kniha jen měla jinou obálku, aby dospělé čtenáře v knihkupectví neodrazovala kresbou určenou mladšímu publiku.

Ještě větší úspěch má nový Harry Potter a Prokleté dítě ve Spojených státech. Podle nakladatelství Scholastic se za první dva dny prodalo přes 2 miliony tištěných kopií. Nakladatelství na pulty poslalo 4,5 milionu výtisků.

Údaje o prodejích elektronické verze knihy na webu Pottermore.com nejsou k dispozici.

Mluvčí britského řetězce prodejců knih Waterstones již dříve uvedla, že Harry Potter a Prokleté dítě bude jejich nejprodávanějším titulem roku.

"Prodeje Harryho Pottera a Prokletého dítěte jsou zatím fenomenální," dodala mluvčí nyní pro BBC. "Za první den šlo o nejlepší čísla od roku 2007, kdy vyšel Harry Potter a Relikvie smrti," upřesnila.

Již po prvních dvou dnech prodeje prý Harry Potter a Prokleté dítě v tomto řetězci prodal víc kusů, než jaký byl celkový odbyt knihy Ztracený symbol spisovatele Dana Browna z roku 2009.

V Česku se anglická verze divadelní hry za 599 korun prodává od nedělního dopoledne například v pobočkách řetězce knih Neoluxor. Na českou verzi hry, již v překladu Petra Eliáše připravuje nakladatelství Albatros, si čtenáři budou muset počkat nejméně do podzimu.