Nová výstava v Galerii Jaroslava Fragnera ukazuje, jak různé sexuality a genderové role utvářely architekturu, prostor a proces architektonické tvorby ve 20. století. Také ale nastiňuje, jak naopak architektura a urbanismus ovlivňují genderové stereotypy ve společnosti.
Autoři expozice, která bude otevřena do 25. září, si vypůjčili díla a myšlenky předních architektů starší i nedávné historie, moderních i současných umělců. Skrze ně hledají odpověď na otázku, která stojí v názvu výstavy: Je architektura sexy?
Jako příklady kurátorům slouží domy od Adolfa Loose, stavby a názory předního modernisty Le Corbusiera, kritické texty F. X. Šaldy, Bohuslava Brouka, výtvarného kritika Bohumila Markalouse nebo příručky německého architekta a urbanisty Bruna Tauta.
Díla a myšlenky předních architektů a umělců – Jana Kotěry, Jana Zrzavého, Jana Kaplického, Ilony Neméthové, Kateřiny Vincourové, Pavla Karouse či Lenky Klodové – na výstavě doplňují návrhy a design z anonymního prostředí.
Přehlídka je programově napojena na festival Prague Pride, který se brzy uskuteční.
Výstava ve Fragnerově galerii zkoumá roli genderu v architektuře, souvisí s festivalem Prague Pride
"Sex a eros hrají klíčovou roli v našich životech a pochopitelně od pradávna i ve všech uměleckých oborech," říká ředitel Galerie Jaroslava Fragnera a jeden z kurátorů výstavy Dan Merta.
"Chceme z různých úhlů ukázat, že to platí i pro architekturu, i když tato inspirace je zde mnohdy ukryta rafinovaněji. Prostě Freud vedl ruku nejen hudebníkům a výtvarným umělcům, je ukryt i za rýsovacími prkny předních architektek a architektů," vysvětluje Merta východiska výstavy.
Její záměr vychází z přesvědčení, že sexuální identifikace i sexuální praxe se uskutečňují také v architektonickém prostoru.
"Stereotypy a historické tradice patriarchálního řádu měly výsostný vliv na utváření identity architektů i architektek a jejich tvorby," míní další kurátor Ladislav Zikmund-Lender.
Od počátku 20. století po současnost lze na jedné straně vidět tendenci toto schéma potvrdit a legitimizovat, na straně druhé stejně intenzivní snahu jej narušit, dekonstruovat a překonat, dodává Zikmund-Lender.
Výstava představuje relace ženského a mužského prostoru, věže jako dominanty maskulinity i ženské symboly rozevření prostoru.
Šikmá plocha kubismu je představena jako vzepření se horizontálnímu a vertikálnímu modu. Návštěvníci se dozvědí o přiznaných erotických inspiracích architekta Kaplického i o historii a typických znacích architektury vykřičených domů.
Část expozice se věnuje odhmotnění architektury nebo plastu či fenoménu proměnlivosti.
Výstava ve Fragnerově galerii zkoumá roli genderu v architektuře, souvisí s festivalem Prague Pride
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist