Vydáním neobvyklé knihy nazvané Kde domov můj své nadcházející 70. narozeniny oslaví známý český fotograf Jindřich Štreit. Kniha překročí hranice klasické publikace a bude představovat zvláštní umělecký objekt. Věnovat se bude lidem bez domova, jak uvedla Barbora Baronová z nakladatelství wo-men.

Bezdomovectvím se Štreit zabýval uplynulé čtyři roky. Výsledek práce nyní uspořádal do série, kterou symbolicky uzavřel do kartonové krabice, a tu převázal motouzem.

 

Koncept knihy či uměleckého objektu tudíž vychází z materiálů, které jsou lidem bez domova známé.

Podle Baronové kniha míří do dvou světů – k lidem, kteří bydlí, i k těm, již domov tak úplně nemají.

"Bez ohledu na společenský status však mohou knihu její vlastníci a nabyvatelé prožít stejně. Dá se jí vyzdobit bydlení, snadno se zasune do knihovničky, lze ji rozebrat na prvočinitele a ty se pak mohou darovat nebo využít jako předmět obchodní směny," uvedla Baronová.

Limitovaný náklad 700 knih je číslovaný a osobně podepsaný Jindřichem Štreitem. Koncept nabízí šest různých titulních fotografií, které si zájemci mohou vybrat. Krabice jsou vyrobeny z třívrstvé lepenky a obsahují 91 fotografií.

Projekt Kde domov můj bude od září k dostání v běžné knižní distribuci nebo na webových stránkách projektu.

Vydání knihy provází projekt čepic homelessek, ručně pletených na severní Moravě z alpakové vlny s příměsí hedvábí. Ty poukazují na kontrast mezi sociální módou a luxusem.