Národnímu divadlu Brno se v minulé sezoně podařilo zvýšit tržby i návštěvnost. Tržby se blížily 60 milionům korun, při započtení festivalu zvaného Divadelní svět tuto hranici dokonce přesáhly.

V sezoně 2014 až 2015 přitom divadlo utržilo 54 milionů korun.

Včetně festivalu do divadla v minulé sezoně přišlo 243 127 lidí, jak ve čtvrtek uvedl ředitel instituce Martin Glaser.

"Tahounem ekonomického růstu je baletní soubor, kde vytrvale, už dvě sezony za sebou, razantně stoupá počet návštěvníků i tržby. Nicméně ten progres je zásluhou všech souborů," uvedl Glaser, který se funkce ujal v listopadu 2013 a přivedl si nové umělecké vedení včetně právě šéfa baletu Mária Radačovského.

Od té doby se podle Glasera změnila nejen ekonomická kondice divadla, ale také atmosféra uvnitř instituce.

"Přibývá pozvání na divadelní festivaly, zejména činoherní soubor udělal obrovský posun," uvedl Glaser. "Pro herce to znamená jistou dávku sebevědomí," doplnil šéf činohry Martin Františák.

Trvalý je zájem zahraničních promotérů o brněnskou operu a balet. Baletní soubor například aktuálně míří do Tampere ve Finsku.

Návštěvnost Národního divadla Brno roste i přesto, že postupně stoupá průměrná cena vstupenek, za poslední tři sezony postupně ze 198 na 252 korun.

Obsazenost hlediště se dlouhodobě pohybuje kolem 70 procent a mírně stoupá.

V roce 2015 divadlo podle výroční zprávy hospodařilo s náklady a výnosy přes 387 milionů korun. Základem rozpočtu jsou peníze od zřizovatele, tedy města Brna. "Podíl kraje a státu je stále pouze v jednotkách procent, byť se to postupně lepší," popsal Glaser.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist