V pražské Malostranské besedě v úterý vznikaly záběry pro celovečerní dokumentární film o rockerovi Vladimíru Mišíkovi. Ten začala minulý týden natáčet režisérka Jitka Němcová.

Úterní koncert za přítomnosti filmové kamery několika písněmi zahájil Mišíkův dlouholetý spoluhráč z kapely Etc... Olin Nejezchleba.

Scéna natáčená v úterý se týkala právě Mišíkových spoluhráčů – konkrétně toho, jak Mišíka v době jeho zdravotních potíží zapomněli nepohyblivého na jevišti a sami po koncertu odpočívali na baru.

Film ponese název Nechte zpívat Mišíka. Odkazuje tak na nápisy, jimiž Mišíka veřejně podporovali jeho přátelé a příznivci na začátku 80. let, kdy měl zakázáno koncertovat.

"Omdlévám, když si uvědomím, že premiéra bude v den Mišíkových sedmdesátin, které oslaví 8. března příštího roku,“ uvedla režisérka Němcová.

„Bude to jak v pražském kině Oko, tak to hned poběží v České televizi. A já to musím stačit včetně střihu," dodala.

Cílem dokumentu je prý představit Mišíka jako člověka pevného charakteru, umělce, který se nedal zlomit, stále tvoří a nenechá se sešněrovat žádným novým vkusem, který přináší současná společnost.

"Mišíkovo téma je o hledání, lidí, věcí, hudby, poezie a v neposlední řadě amerického otce, hledání událostí, které prošly jeho životem, jestli se naplnil osud člověka, který je obdařen talentem a nadáním, a jestli svůj talent nerozmělnil ani nepromrhal," uvedla Němcová, se kterou Mišík spolupracoval na scénáři.

"Budeme vyprávět klasický příběh o rebelovi a rockerovi, který je srozumitelný a velmi čitelný pro všechny generace," dodala.

Film se podle tvůrců odehrává převážně na planetce Mišík, která má v průměru pět kilometrů a nachází se na samém okraji sluneční soustavy.

Tvůrci počítají s využitím archivů, s výpověďmi muzikantových kolegů, přátel, rodiny i lékařů.

Vladimír Mišík s hudbou začínal v 60. letech, kdy zpíval například s Kometami, Matadors a Blue Effectem. Ke konci první poloviny 70. let založil skupinu Etc..., se kterou – přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v 80. letech – koncertuje dodnes. Poslední studiové album Ztracený podzim vydal Mišík v roce 2010.

Předloni zaznamenala úspěch Mišíkova kompilace nazvaná Královský večer/Royal Evening s podtitulem Balady 1972-2010. Ve 12 písních zaznívá v textech básnický odkaz Františka Gellnera, Václava Hraběte, Josefa Kainara, Jiřího Suchého či Jiřího Dědečka.

Loni vyšlo album nazvané Bazarem proměn: A Tribute to Vladimír Mišík, které k poctě tuzemské bigbítové legendy připravili zástupci alternativní scény.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist