Muzikál s herci Emmou Stoneovou a Ryanem Goslingem, Judea Lawa v roli kuřáckého papeže nebo režisérský comeback Mela Gibsona uvede letošní Benátský filmový festival.

Třiasedmdesátý ročník nejstarší filmové přehlídky na světě začíná tuto středu na benátském ostrově Lido, a to za zvýšených bezpečnostních opatření.

O hlavní cenu, takzvaného Zlatého lva, budou usilovat špičkové hollywoodské talenty i režiséři autorských filmů.

Po letech, kdy jeho vliv upadal, je Benátský filmový festival opět vnímán jako místo, kde může kladné přijetí filmu předznamenat pozdější úspěch na amerických cenách Oscar.

V posledních třech ročnících Benátky uvedly vesmírné drama Gravitace, komedii Birdman a naposledy vloni film o zneužívání dětí katolickou církví nazvaný Spotlight. Všechny tři tituly měly premiéru v Benátkách a následně získaly Oscara.

Podle uměleckého ředitele přehlídky Alberta Barbery to má dopad – festival letos poutá větší pozornost.

"Kromě toho ale v programu zkrátka máme dobré položky," řekl Barbera agentuře Reuters, zatímco již pracovníci festivalu připravovali červený koberec, po němž se ve středu večer projdou hollywoodské hvězdy.

Z filmů vybraných na letošní ročník poutá pozornost zejména snímek La La Land režiséra Damiena Chazellea. Ten festival letos zahájí. Jde o kombinaci muzikálu, dramatu a komedie. Ryan Gosling hraje jazzového pianistu, který se v Los Angeles zamiluje do začínající herečky. Tu ztvárnila Emma Stoneová.

"O filmu La La Land mluví všichni," tvrdí filmový kritik časopisu Variety Jay Weissberg. "I když to někdo možná nepřizná, ve skutečnosti má muzikál rád každý," dodává.

K dalším výrazným premiérám benátského festivalu bude letos patřit thriller Noční zvířata od režiséra Toma Forda nebo sci-fi novinka Denise Villeneuvea nazvaná Příchozí. V obou titulech účinkuje herečka Amy Adamsová.

Kromě toho bude mít v Benátkách premiéru válečné drama Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, jež natočil Mel Gibson.

Očekávané jsou rovněž první dvě epizody miniseriálu režiséra Paola Sorrentina nazvaného Mladý papež. Herec Jude Law v něm zpodobil konzervativního kuřáckého amerického papeže Pia XIII. Seriál se na benátské přehlídce promítá mimo soutěž.

"Lidé si v tom seriálu myslí, že takový papež bude liberálnější, jenže z něho se vyklube konzervativec. Svým způsobem je to tedy trochu opak toho, když do úřadu nastupoval papež František," popsal filmový kritik Weissberg.

Před vjezdem na Benátský filmový festival pořadatelé umístili betonové zátarasy, které mají usměrnit dopravu. Ochranka prohledává každého, kdo se zúčastní středečního slavnostního zahájení. Po něm festival potrvá do 10. září.

"Po všech teroristických útocích v Evropě je bezpečnost zcela zásadní," vysvětlil umělecký ředitel Barbera. Dodal ale, že zvýšená bezpečnostní opatření by měla být natolik diskrétní, aby nerušila diváky.

V průběhu přehlídky se v Benátkách mimo jiné otevře nové kino. Jde o jednu ze zásluh Alberta Barbery, jenž na post uměleckého ředitele nastoupil roku 2012 s cílem vrátit filmovým Benátkám jejich někdejší slávu.

Z úcty téměř k 300 obětem nedávného zemětřesení v Itálii pořadatelé zrušili středeční galavečeři. Ta se měla odehrát na pláži na benátském Lidu.

"Jsme tu kvůli festivalu, kvůli kulturní události. O to se připravit nechceme. Jen bychom rádi vyjádřili solidaritu s oběťmi zemětřesení," dodal Barbera.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist