Česká televize bude na podzim dál reflektovat českou kulturu na kanálu ČT art. Nabídne portréty významných osobností umělecké scény i studie fenoménů, jako jsou revivalové kapely, český pop, amatérský film, regionální divadla nebo pražské Studio Ypsilon.

V uplynulých třech letech existence kanálu ČT art tvořily dvě třetiny jeho programu původní pořady České televize, uvedl ve čtvrtek ředitel této instituce Petr Dvořák.

Tříleté narozeniny svého kulturního kanálu ČT tento čtvrtek oslaví přímým přenosem představení Praha stověžatá Studia Ypsilon. To bylo poprvé uvedeno v květnu 2000.

"Při prvních zkouškách jsme byli skeptičtí, přišlo nám to jako představení pro děti. Ale s publikem dostalo neuvěřitelnou injekci," uvedl herec Jiří Lábus, který je členem Ypsilonky od roku 1972. „Není to dramatický útvar jako hra, ale vlastně takové sympozium o Praze," dodal.

Přímý přenos úspěšné inscenace předznamená jednu z novinek podzimního programu ČT art, kterou bude cyklus Legenda Studio Ypsilon.

Jiný projekt zvaný Rok regionálních divadel nabídne po 13 večerů výjimečná představení, která vznikala na mimopražských scénách. Doplněna budou dokumentárními portréty jednotlivých divadel.

Vážnou hudbu v programu zastoupí druhá řada série dokumentů Můj pokus o mistrovský opus. V režii Alice Nellis, Olgy Špátové či Eriky Hníkové se zaměří na tuzemské hudební osobnosti, jakými jsou kontratenorista Jan Mikulášek, klavírista Ivo Kahánek nebo harfistka Jana Boušková.

Populární hudbě bude na ČT art věnován desetidílný cyklus o skupině Olympic a sérii jejích vzpomínkových koncertů v Malostranské besedě, koncert k výročí festivalu Porta 50 nebo dokument o historii festivalu Zlatá lyra.

Populární hudební scénu se pokusí zmapovat pořad PopStory. Fenoménu revivalových kapel se bude věnovat dokument režiséra Šimona Šafránka zvaný Země revivalů.

Dokumentární film Jany Chytilové Cesty Josefa Pleskota se na Artu stane prvním ze zamýšlené řady dokumentů o současné české architektuře.

ČT art uvede též časosběrný dokument Odvaha o realizaci jedné z největších bronzových soch na světě Jaroslava Róny.

Dramatické osudy záchrany kopií některých filmů připomene dokumentární série Arzenál.

Na podzim se na Artu objeví i novinky ze zahraniční tvorby. Novou řadou bude například pokračovat seriál Šílenci z Manhattanu. Poprvé se na obrazovkách ČT představí i dánský seriál 1864, dvojdílný portrét George Harrisona v režii Martina Scorseseho nebo čtyřdílný cyklus o Waltu Disneyovi.

Kulturní kanál ČT art začal vysílat 31. srpna 2013. Za tři roky bylo odvysíláno 10 950 hodin, z nichž 68 procent tvořila vlastní výroba. Téměř čtvrtina vysílání patřila premiérám.

Související