Městské divadlo Brno zahájí novou sezonu groteskní komedií Friedricha Dürrenmatta nazvanou Frank V. Inscenace se bude poprvé hrát příští pátek a sobotu.

Dürrenmattovo představení nese podtitul Komedie soukromé banky. Odborníci je považují za jedno z autorových nejlepších děl.

"Švýcarský dramatik zastával názor, že je-li úkolem divadla vyslovovat se ke stavu světa, pak je pro současnost vhodná už jen forma komedie, případně grotesky," uvedla mluvčí divadla Lenka Pazourková.

Téměř groteskně vznikla i samotná hra. Dürrenmatt byl osloven, jestli by s hudebním skladatelem Paulem Burkhardem nenapsal kantátu k jubileu curyšské Činohry. Byl to právě skladatel, kdo nabídl základní myšlenku: historii banky.

Dürrenmatt pak ve hře s velkou ironií a šibeničním humorem zobrazil praktiky a morálku jednoho soukromého peněžního ústavu.

Banka Franka V. je svérázný podnik. Peníze, které do ní zákaznici vloží, už nikdy v životě neuvidí. Realizuje se zde také zásada neuzavřít ani jeden poctivý obchod. Podvádí se tu, okrádá, ba i vraždí jako na běžícím pásu.

Režie slavného díla se v Městském divadle Brno ujala Hana Burešová. Jako herci se představí Jan Mazák, Alena Antalová, Igor Ondříček, Radka Coufalová nebo Michal Isteník. Premiéra se koná 10. a 11. září na činoherní scéně divadla, hra bude dále uvedena také v neděli 11., pondělí 12. a úterý 13. září.