Kombinace muzikálu, komedie a dramatu, kterou pod názvem La La Land natočil režisér Damien Chazelle, ve středu večer zahájila Benátský filmový festival.

Snímek, v němž účinkují herci Ryan Gosling a Emma Stoneová, vypráví o radostech a strastech z toho, když člověk jde za svým snem. Líčí příběh jazzového pianisty Sebastiana, který se jen s obtížemi prosazuje. Ve snímku se Sebastian zamiluje do Mii, začínající herečky v současném Los Angeles.

Sebastian se posluchače na svých koncertech, mladé i staré, snaží okouzlit tradičním jazzem. Mia chodí od konkurzu ke konkurzu a doufá, že konečně získá velkou roli.

„Spousta mladých lidí je dnes cynických. Ze všeho si dělají legraci, upozorňují na každou chybu. Tenhle film je přesným opakem tohoto přístupu,“ uvedla herečka Stoneová, když film v Benátkách představila.

Dodala, že snímek jí připomněl její vlastní „ponižující konkurzy“, které absolvovala, když v Los Angeles začínala.

„Doufám, že mladí lidé udělají přesně to, o čem film vypráví: že budou tvrdě pracovat, aby splnili své sny,“ řekla Stoneová.

Muzikál je jedním z dvaceti filmů, které na benátském festivalu soutěží o hlavní cenu, takzvaného Zlatého lva. Vítěz bude oznámen 10. září.

Porotu letos vede britský režisér Sam Mendes, z poslední doby autor bondovek Skyfall a Spectre. Mendes chce o soutěžních titulech dopředu vědět co nejméně, aby se mohl rozhodovat čistě podle toho, jaký na něj udělají dojem.

Dopředu Mendes nedokáže říct, podle čeho bude snímky posuzovat. „Až ho uvidím, určitě to poznám,“ odpověděl Mendes na dotaz, jaké kvality by měl mít nejlepší film v soutěži.

Snímek La La Land začíná hudební scénou odehrávající se v dopravní zácpě v Los Angeles. Řidiči, kteří za volanty poslouchají muziku, zničehonic vyskočí z vozů a tančí na jejich střechách. Scénu doprovází bigbandová hudba.

Režisér Chazelle uvedl, že snímek vědomě pracuje se všemi myslitelnými klišé o Los Angeles, „o jeho dopravě, večírcích, kultu celebrit, povrchnosti“, jak uvedl. Kromě toho prý ale film také ukazuje, že „na městě postaveném lidmi s nerealistickými sny je něco romantického“.

Jedenatřicetileý filmař je známý jako režisér snímku Whiplash, který získal pět nominací na Oscara. Z nich tři proměnil.

Úspěch Whiplashe, jenž vyprávěl o jazzovém bubeníkovi, prý Chazelleovi pomohl k tomu, aby natočil La La Land. „Ještě pořád se mi tomu úspěchu nechce uvěřit. Rozhodně to byl splněný sen, měl jsem ho dlouho,“ řekl režisér v narážce na ocenění Whiplashe.

S muzikálem Chazelle nepracuje poprvé – do tohoto žánru spadá již jeho hraný debut nazvaný Guy and Madeline on a Park Bench, natočený ještě v době, kdy režisér studoval na Harvardu.

„V podstatě stačí vzít kouzlo starých muzikálů, na jakých jsme vyrůstali, a přesadit je do současného prostředí, kde realita není vždy taková jako to, v co doufáme,“ uvedl filmař.

Jeho nový snímek nyní v Benátkách sklízí pozitivní ohlasy.