Osobní vzpomínky na první ženskou rockovou hvězdu představuje kniha nazvaná Na cestě s Janis Joplin. V českém překladu Gity Zbavitelové ji právě vydalo nakladatelství 65. pole.

Autor knihy John Byrne Cooke s Joplinovou spolupracoval jako manažer a filmař. Příběh zpěvačky, jež žila v duchu hesla "sex, drogy a rokenrol“, Cooke zaznamenal od jejich setkání až po poslední tragické dny v říjnu 1970, kdy se Joplinová předávkovala heroinem. Podobně jako Jimi Hendrix a Jim Morrison či později Kurt Cobain nebo Amy Winehouseová zemřela v pouhých sedmadvaceti letech.

Cooke v knize mimo jiné popisuje průlomové vystoupení Joplinové a kytaristy Hendrixe na festivalu v Monterey v červnu 1967.

Zmiňuje časté střídání muzikantů v doprovodné kapele Big Brother and the Holding Company, založení nové skupiny Kozmic Blues Band, vystoupení na legendárním festivalu ve Woodstocku nebo turné Festival Express vlakem přes Kanadu s její další kapelou Full Tilt Boogie.

Podrobné paměti nahlížejí do zákulisí hudebního průmyslu i do často složitých vztahů mezi muzikanty. Autor knihy připomíná konflikt Joplinové s Jimem Morrisonem z kapely The Doors, stejně tak si ale všímá atmosféry doby ovlivněné hnutím hippies.

Coby takzvaný road manager John Byrne Cooke spolupracoval s Joplinovou od roku 1967 až do její smrti v roce 1970. Vedle svých osobních postřehů a fotografií do knihy zařadil také mnoho citátů lidí z hudební branže i samotné Joplinové.

"Byla průkopnicí, naprosto strhujícím zjevením. Nebyla jen skvělou zpěvačkou, byla první velkou rockerkou. Její zásluhou se ženám naplno otevřely dveře do světa hudby," prohlašuje v knize například Roseanne Cashová, dcera Johnnyho Cashe.

Zpěvačka s nezaměnitelným hlasem a výrazným jevištním projevem Joplinová vydala během krátké kariéry čtyři alba a zpívala v roce 1969 na známém festivalu ve Woodstocku.

Kniha

John Byrne Cooke

Na cestě s Janis Joplin

2016, nakladatelství 65. pole, přeložila Gita Zbavitelová, 408 stran, 448 korun

V roce 1995 byla uvedena do rokenrolové síně slávy. Před třemi lety se dočkala hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu. Zájem o Joplinovou před časem oživil i broadwayský muzikál A Night With Janis.

Autor čtyř oceněných knih Cooke je také fotografem, filmařem i muzikantem. Napsal několik recenzí knižních publikací pro deníky New York Times, Washington Post Book World a Los Angeles Times. V době rozmachu folkové hudby v šedesátých letech byl členem bluegrassové skupiny Charles River Valley Boys z Cambridge v Massachusetts.

K jeho přátelům a současníkům patřili Joan Baezová nebo Bob Dylan. Pětasedmdesátiletý Cooke žije v Jackson Hole v americkém státě Wyoming.