Moravská galerie připomene tvorbu významného výtvarníka, kurátora a sběratele Jiřího Valocha, který toto úterý oslaví 70. narozeniny.

Jádro expozice nového umění v Pražákově paláci tvoří dary právě z Valochovy sbírky. Galeristé nyní do expozice provedou takzvanou krátkodobou intervenci, to znamená, že sem zasadí Valochovy vlastní práce.

Jiří Valoch je v českém prostředí známý především jako teoretik a dlouholetý kurátor Domu umění v Brně. Svou vlastní tvorbu od 60. let prezentoval převážně v zahraničí, kam se dostávala poštou, anebo ji sdílel jen v okruhu svých kolegů a přátel.

Možnost veřejně vystavovat v Česku získal až na začátku 90. let, kdy se ovšem začal orientovat na textové instalace připravené přímo pro konkrétní galerijní prostředí.

Návštěvníci Moravské galerie nyní dostanou příležitost zhlédnout výběr z Valachovy padesátileté činnosti v oboru vizuální poezie a konceptuálně orientované tvorby. "Krátkodobá intervence bude zpřístupněna od 8. září do 9. října," upřesnila mluvčí muzea umění Michaela Paučo.

Valoch jako umělec i kurátor vždy hledal nové cesty. V roce 1968 uspořádal první výstavu počítačové grafiky v zemích východního bloku, poté se věnoval třeba akcím a intervencím v přírodním prostředí.

Později se zaměřoval na vizuální a konceptuální poezii, fotografickou poezii, konceptuální kresbu, autorské knihy.

Stálou expozici v Pražákově paláci nazvanou Art Is Here otevřela Moravská galerie před rokem. Valoch galerii předtím věnoval významnou část své sbírky a osobního archivu. Název nynější expozice je převzat z pohlednic, které si Valoch posílal se svými přáteli.

Jiří Valoch loni dostal cenu Osobnost roku za nejvýraznější umělecký počin, a to z velké části právě za novou stálou expozici Moravské galerie, která by bez něj v dané podobě nevznikla.