Novou tvorbu známého výtvarníka a muže mnoha dovedností Petra Nikla vystavuje pražská Galerie Václava Špály. Přehlídka se s odkazem na techniku velkoformátových kreseb jmenuje Pijavice.

Při pondělní vernisáži Nikl jednu novou kresbu vytvořil, další budou přibývat po dobu trvání výstavy. Ta bude otevřena do 16. října.

"Laboratorní výstavou Pijavice pokračuji v pokusech předvádění průběhu vzniku náhodných kreseb. Výstavní prostor proto pojímám jako veřejný ateliér," říká Nikl.

Zatímco při malování tematických motivů prý potřebuje samotu, samovolné procesy, kdy výsledek ponechává na spádu dění, naopak nabízí formu i jakéhosi vystoupení.

Při vytváření kreseb, jaké nyní vystavuje, si Nikl prý připadá nikoli jako tvůrce, ale jako spoluhráč. A tato role mu umožňuje snadněji komunikovat s náhodnými diváky. "Mohu v ní křížit výtvarné prostředky s divadelně hudebními, soustředit se na dění v čase," říká umělec.

Galerie Václava Špály s velkými výklady na pražské Národní třídě je podle něj ideálním "akváriem pro lapání pozornosti zvenčí a spouštění fantazie kolemjdoucích".

Nikl prý zkoumá, jaký má náhodnost vznikajících skvrn smysl a jak důležité je rozdmýchávání vlastní představivosti.

"Papír jako pijavici, která nekontrolovatelně šíří vylitou skvrnu, jsem poprvé použil před šesti lety. Vloni jsem v Pekingu nasál vůni tuše a přivezl si balík rýžového papíru. Na rozdíl od vodou hnaných pigmentů po kluzkých površích mě překvapilo organické rozrůstání nalité barvy," říká.

Nikla prý fascinuje tvarosloví skvrn, které se i přes snahu ovlivnit jejich podobu "stejně rozpustí jinak", jak říká. "Nejsou mými motivy, necítím k nim rukopisné autorství. Byl jsem jen při tom, při jejich růstu. Tím se mi zdají skutečnější," popisuje svoji současnou techniku.

Petr Nikl je intermediálním umělcem, výtvarníkem, básníkem, hudebníkem, performerem. Vyjadřuje se prostřednictvím tradičních výtvarných technik, ale i autorských knih, interaktivních projektů a improvizačních akcí na bázi performance, divadla a hudebních vystoupení.

Byl zakládajícím členem skupiny Tvrdohlaví a je laureátem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého. V roce 2005 připravil expozici Zahrada fantazie a hudby pro český pavilon na Expo v japonském Aiči. Z ní pak vycházelo mnoho výstav, které tvořily nejrůznější zvukové, optické a kinetické nástroje. Vždy měly velký divácký úspěch.