Hornistka České filharmonie Kateřina Javůrková uspěla na Mezinárodní soutěži ARD v Mnichově, kde získala druhou cenu. Na soutěži, kterou organizuje konsorcium německých veřejnoprávních vysílacích stanic, letos první cena nebyla udělena.

Javůrková se do nedělního finále pětašedesátého ročníku mnichovské soutěže probojovala skrze tři kola.

Klání se zúčastnilo čtyřicet nejlepších hornistů světa, kteří byli vybráni na základě předem zaslaných nahrávek. O druhou cenu se Javůrková dělí s Němcem Markem Gruberem, na třetí příčce skončili dva hudebníci z Francie.

“Pro Katku je to obrovský úspěch a v České filharmonii jsme na ni nesmírně hrdí. Zařadila se po bok legendárního Zdeňka Tylšara, který získal druhou cenu na této soutěži v roce 1969,” uvedl David Mareček, ředitel České filharmonie, v jejíž hornové skupině Javůrková působí od ledna 2014.

Mezinárodní soutěž ARD v Mnichově roku 1952 založil Bavorský rozhlas, ve své době byla největší interpretační soutěží na světě. Mezi její finalisty patří klavíristé Mitsuko Uchida a Christoph Eschenbach nebo pěvci Jessye Norman a Thomas Quasthoff.

Z českých hornistů v soutěži zvítězili Radek Baborák v roce 1994 a před šesti lety Přemysl Vojta.

Kateřina Javůrková začala na lesní roh hrát v devíti letech, studovala na Pražské konzervatoři a později na pražské HAMU u Zdeňka Divokého a Radka Baboráka. Absolvovala též půlroční stáž na Národní konzervatoři hudby a tance v Paříži.

Javůrková už získala ceny v mezinárodní soutěži Federico II di Svevia v Itálii a v interpretačním klání při festivalu Moravský podzim, kde uspěla roku 2011. Před třemi lety se stala též vítězkou Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro.

"Nejen vítězství, ale samotná soutěž a především příprava na ni jsou k nezaplacení," uvedla letos Javůrková, které prý vítězství pomohlo v osobním rozvoji. "Nespočet koncertů, vystupování na veřejnosti, komunikace s pořadateli, rozhovory, to vše jsou nové situace," popsala.

Přitom teprve letos v dubnu Javůrková završila studia na HAMU absolventským koncertem. „Její výkon byl až na několik maličko nátiskově posunutých tónů dokonalý a hlavně oblažující plný Sál Bohuslava Martinů nádherným tónem, radostí ze hry a svrchovaným, již v jejím mladistvém věku zralým uměním,“ popsal její výkon šéfredaktor časopisu Harmonie Luboš Stehlík.

Javůrková působí též v dechovém kvintetu Belfiato, v minulosti hrála v PKF – Prague Philharmonia.

„Jsou to dva vynikající, zcela rozdílné orchestry. Hrají jiný repertoár, mají z podstaty obsazení jiný zvuk – v podstatě komorní těleso a obrovský orchestr,“ popsala Javůrková v letošním rozhovoru pro Harmonii. „Můžu to vnímat jen z osobnější stránky. Když si občas zahraji v pékáefce, tak mám pocit rodiny, přátelské atmosféry. Naproti tomu filharmonie je přece jen kolos a práce je pro dirigenta rozdílná,“ dodala.

Javůrková se nevěnuje jen hudbě – nedávno založila Cukrárnu za rohem, která vyrábí sladkosti či domácí zmrzliny. Letos dirigentovi České filharmonie Jiřímu Bělohlávkovi k sedmdesátým narozeninám upekla 87kilový dort, jejž zdobily podobizny všech 122 filharmoniků.

„Od malička jsem měla ráda sladké a asi ve dvanácti jsem zjistila, že si to sladké můžu udělat doma. Tak jsem začala péct a to, co jsem upekla, jsem si pak i sama snědla. Potom jsem občas své výtvory někam přinesla a lidi se mě začali ptát, jestli bych pro ně taky něco neupekla. Z pečení se stal koníček, začala jsem se v tom vzdělávat a došlo to až sem,“ popsala Javůrková letos v rozhovoru pro český Forbes.