Pražský divadelní festival německého jazyka, který do tuzemska přiváží nejvýraznější divadelní produkce z německojazyčných oblastí, letos mezi 19. listopadem a 5. prosincem uvede desítku inscenací.

Program v úterý představil šéfdramaturg přehlídky Petr Štědroň, který je jinak též ředitelem pražského Divadla Na zábradlí.

Podle ředitelky festivalu Jitky Jílkové většina představení obsahuje silnou politickou výpověď.

Festival v Divadle na Vinohradech zahájí inscenace Shakespearova Hamleta v režii Thomase Ostermeiera z berlínského divadla Schaubühne am Lehniner Platz. "V Shakespearově roce, tedy 400 let po smrti velkého dramatika, chceme mít v programu jeho stopu. Berlínský Hamlet je skvostnou, silnou, obrazivou inscenací, po níž jsme dlouho toužili," uvedl Štědroň.

V titulní roli se představí Lars Eidinger. Téměř dvacet postav ztvárnilo pouhých šest herců, kteří neustále střídají své role.

V rámci festivalu se dále představí tři inscenace pozvané na prestižní berlínské Theatertreffen 2016. První dvě jsou dokumentární produkce nazvané Kameny zmizelých – Staatstheater, jež připomínají osudy židovských divadelníků za 2. světové války.

Tou třetí je inscenace izraelské režisérky Yael Ronenové nazvaná The Situation. Vypráví příběhy přistěhovalců, kteří se z Izraele, palestinských území či Afghánistánu přesunuli do současného Německa.

Švýcarským příspěvkem na pražském festivalu bude inscenace Hans Schleif v režii Juliana Kleina. Schleif je jméno dědečka esesmana, o němž vypráví jeho vnuk Matthias Neukirch, herec curyšské činohry.

Další položka programu, drama Pověření z německého divadla Staatsschauspiel Hannover, se zamýšlí nad tím, kam vedou revoluce. Účinkuje v něm známá divadelní a filmová herečka Corinna Harfouchová.

Rakouská inscenace F. Zawrel - Geneticky a sociálně méněcenný je loutkovým představením o nacistických pokusech na dětech, které zpracovali loutkoherec Nikolaus Habjan a režisér Simon Meusberger. Inscenace získala Nestroyovu cenu v kategorii Nejlepší off-produkce.

Dále bude na festivalu uvedena nová divadelní hra Petry Hůlové zvaná Buňka číslo. Volně ji inspiroval lucemburský spisovatel Roger Manderscheid. Projekt vznikl v koprodukci Lucemburského velvyslanectví v Praze, Studia Hrdinů a pražského festivalu.

Zajímavý bude i domácí příspěvek - Cena Josefa Balvína za nejlepší inscenaci německojazyčného textu byla letos udělena souboru Lachende Bestien za zpracování textu Wernera Schwaba zvaného Pornogeografie.

Přehlídku zakončí dramatizace románu Effi Briest, s níž přijede Deutsches Schauspielhaus Hamburg.

Předchozí ročníky představily dvě stovky produkcí, šlo o zahraniční i česká divadla, soubory a sólisty. Mezi těmi byli Peter Ustinov, Maximilian Schell, Klaus Maria Brandauer, Bruno Ganz či Gisela Mayová.

Podle ředitelky Jílkové v Česku nejčastěji, přesněji třináctkrát, hostoval vídeňský Burgtheater. Desetkrát byla zastoupena mnichovská scéna Kammerspiele, devětkrát Thalia Theater z Hamburku a berlínská divadla Deutsches Theater a Volksbühne. Českých kolektivů byl tucet.