Pražský Obecní dům připravil retrospektivu k 80. narozeninám grafika a malíře Jiřího Anderleho. Výstava, která začala tento čtvrtek a otevřena bude do 15. ledna 2017, se jmenuje Panoptikum a obsahuje průřez autorovou tvorbou za poslední půlstoletí.
Podle Richarda Druryho, kurátora přehlídky, Anderleho díla sjednocuje víra v humanitu. Ve svých grafických a obrazových cyklech výtvarník vyjadřuje existenciální úzkost člověka, a to konkrétním i nadčasovým způsobem. V poslední době se posouvá od výstražných až tragických témat k abstrakci.
Anderle vychází z klasického uměleckého projevu, ale vybírá si z něj pro sebe to potřebné.
Právě akademismus i to, že se umělcův výtvarný projev výrazněji nevyvíjí, vedou některé odborníky k tomu, že Anderleho projev příliš nevyzdvihují. Autor má ale i početné zastánce a je držitelem řady cen.
Obdržel též medailí Za zásluhy, kterou mu udělil bývalý prezident Václav Klaus.
Obecní dům v Praze vystavuje Jiřího Anderleho. Vnímá svět jako divadlo, tvrdí kurátor
Drury na výstavu v Obecním domě vybral díla, jež reprezentují Anderleho celoživotní dráhu. "Vybrali jsme špičku ledovce," uvedl kurátor.
"Vytvořil jsem možná trochu jiné vazby mezi jednotlivými díly, aby výstava fungovala jako organický celek. Neodděluji od sebe jednotlivé cykly ani časové kapitoly. Anderleho dílo je neobyčejně konzistentní a vnitřně integrované," řekl Drury.
Dále připomněl autorovy rané práce z dob, kdy Anderle maloval vesnické tancovačky. "Tam je skoro všechno, co má v jeho tvorbě další vývoj. Hrával při nich na bicí a pozoroval lidské situace, tanec, společenský rituál. Taneční sál je v takové situaci něčím jako divadlo, jako kabaret. Anderle celý život vnímá svět kolem sebe jako divadlo," míní kurátor.
Od začátku 60. let Anderle jezdil s Černým divadlem po světě. Takto objevil budoucí zdroje své práce – moderní umění, ale třeba také umění původních obyvatel Austrálie. Díla přírodních národů Anderleho inspirují celoživotně a výtvarník je sbírá.
"Vybral jsem i obrazy, které nebyly nikdy vystavené, zapomněl jsem na ně. Pořád se dívám dopředu, k tomu, co jsem namaloval, se nevracím, mám k tomu dokonce velmi kritický vztah. Koncepce výstavy mě vede k zamyšlení, jestli moje cesta byla opravdu ta nejsprávnější," řekl Anderle.
"Potřeboval bych další život, abych to mohl teď znova, poučen těmi chybami, všechno namalovat," dodal umělec.
Richard Drury již dříve připravil několik výstav Anderleho, kterého označuje za solitéra na tuzemské scéně. Drury ho řadí k figuralistům. A dodává, že Anderle ve svých dílech přináší "kompletní poznání toho všeho, čím my lidé jsme".
Obecní dům v Praze vystavuje Jiřího Anderleho. Vnímá svět jako divadlo, tvrdí kurátor
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist