Pražské divadlo Studio Hrdinů v pátek zahajuje novou sezonu premiérou hry nazvané Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny.

Spisovatel David Zábranský vytvořil monodrama, jehož protagonista Stanislav Majer se ptá po podobě dnešního Česka, chuti tuzemských obyvatel žít zde, či odejít, nebo po tom, kdo může za dnešní stav země.

Zábranský text napsal pro Studio Hrdinů na objednávku režisérky Kamily Polívkové. Zřejmě jde o částečnou obhajobu prezidenta Miloše Zemana před lidmi z uměleckých a intelektuálních kruhů. Hra bude prvním titulem, jenž vyjde v nově založené knižní řadě Studia Hrdinů.

V přednášeném textu hry postava Řečníka klade otázky jako Co je Česko?, Kde Česko začíná a kde končí?, Kdo chce v Česku žít?, Kdo tady žije a proč? Kdo nebo co nese vinu za současnou nechuť lidí k Česku? nebo Nese vinu za nechuť současný český prezident?

"Chtěl jsem napsat něco o havlistech a zemanovcích a stejně tak o lidech, kterým se říká hipsteři a kterým by se možná mělo říkat spíš nová zahálčivá třída, která si myslí, že nezahálí. To všechno se pak přirozeně spojilo v tématu hranic, zahraničí a 'bezhraničí'," uvedl Zábranský.

Ten prezidenta Zemana obhajuje. "Hra se točí kolem základní otázky, proč Zemanovi zdejší umělci nerozumí a používají ho výhradně jako symbol všeho špatného. Proč se ho nesnaží pochopit v celé jeho šíři," řekl Zábranský.

V rozhovoru, jejž začátkem září poskytl Salonu Práva, spisovatel dále prohlásil, že mu leze na nervy část společnosti, která se podle něj od úmrtí Václava Havla vzrušuje.

„Ano, Václav Havel byl hvězda, všichni jsme ho právem milovali, pak ale přišel Klaus a po Klausovi Zeman. Havel už není. Dobře, udržujme při životě Havlova ducha nebo klidně vnímejme jeho působení jako odměnu, kterou nám historie dala za to, že jsme přežili normalizaci, ale zároveň už taky pojďme dál,“ uvedl Zábranský a dále kritizoval „angažovanost umělce s cílem odstranění Zemana“.

„Velká část mé rodiny jsou zemanovci z jihu Čech, takže to, jak vypadá současné české myšlení, rozhodně nečerpám jenom z Facebooku, kde mám za kamarády přirozeně pouze antizemanovce,“ dodal autor.

Divadlo

David Zábranský: Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny

Režie: Kamila Polívková

Hraje: Stanislav Majer

Studio Hrdinů, Praha

Premiéry 16. a 18. září, nejbližší reprízy 19. září a dále 17. a 18. října

V interview pro Salon Práva mluvil také obecněji o současné Evropě a Západu. „Sedněte si v Praze někde na okraj Královské cesty a pozorujte defilující Západ. Co uvidíte, vás zděsí. Lenost, nekulturnost, tupost,“ uvedl.

Podle Zábranského jde však o pouhou iluzi. „Pokud ještě stále půlka těch lidí myslí z určitého hlediska progresivně, pak tak myslí pouze ze setrvačnosti, z lenosti, z prospěchářství, kvůli pěstování příjemných sebeiluzí. Jejich obrat, jejich pád a absolutní zpustnutí, to je otázka několika sekund,“ řekl autor.

Text měl díky tématu, jímž se zabývá, mediální ohlas již před premiérou. To u Studia Hrdinů nebývá vždy automatické.

"Pro nás inscenátory je to tedy ještě zajímavější než obvykle. Je to docela vzrušující výzva – musíme se vypořádávat nejen se samotným textem, ale i s tou vášnivou diskusí kolem. Tím spíš, že hra je svým způsobem kontroverzní a prezentuje postoje a názory v 'uměleckých kruzích' dost nepopulární," podotkla režisérka Kamila Polívková.

Stanislav Majer, jenž v představení účinkuje jako jediný herec, se narodil roku 1978. Vyučil se truhlářem, ale stal se hercem. Působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem nebo řadu let v Divadle Komedie, dokud zde sídlilo Pražské komorní divadlo s režisérem Dušanem Pařízkem.

Od roku 2012 je Majer v angažmá v Divadle Na zábradlí. Čím dál častěji účinkuje též ve filmu a televizní produkci.