Ruský miliardář Vladimir Potanin, kterého agentura AP označuje za jednoho z nejbohatších oligarchů v zemi, podpořil muzeum Centre Pompidou v Paříži. Věnoval mu přes 250 děl ruských a sovětských umělců z druhé poloviny 20. století.

Výstava věnovaných uměleckých objektů nazvaná Kollektsia začala v Centre Pompidou tuto středu, otevřena bude do 27. března 2017.

"Ruské umění by se mělo být nacházet ve více zahraničních muzeích, aby si o něm lidé udělali představu," uvedla Oksana Oračevová, ředitelka Nadace Vladimira Potanina. Ta doufá, že dar k podobnému kroku inspiruje také další filantropy.

V rozhovoru pro agenturu AP Oračevová odmítla, že by si pětapadesátiletý Potanin touto výstavou "dělal kulturní PR", jak to nazvala. "Snažíme se světu představit Rusko skrze jeho duši, nikoliv politiku," dodala.

Vladimira Potanina časopis Forbes označuje za čtvrtého nejzámožnějšího muže v Rusku s odhadovaným majetkem 13,5 miliardy dolarů.

Potaninovo bohatství se datuje do 90. let minulého století, podle agentury AP měl miliardář blízko ke Kremlu za časů Borise Jelcina, jehož předvolební kampaň finančně podpořil, i později v éře Vladimira Putina a Dmitrije Medveděva.

Před třemi roky Potanin upoutal pozornost světových médií oznámením, že většinu svého jmění rozdá na dobročinné účely a synům odkáže pouze pár desítek milionů.

Podle pařížského muzea Centre Pompidou věnovaná díla představují průřez čtyřmi dekádami neoficiální tvorby v někdejším Sovětském svazu. Reprezentují všechna významná umělecká hnutí, která se nějak vymezovala vůči státem prosazovanému socialistickému realismu.

Součástí expozice v Centre Pompidou tak jsou například díla nonkonformistů Francisca Infanteho, Vladimira Jakovleva nebo Juriho Zlotnikova, kteří navazovali na ruskou avantgardu.

Mimo oficiální proud se tito umělci definitivně ocitli roku 1962, kdy tehdejší tajemník ústředního výboru komunistické strany Nikita Chruščov nechal uzavřít výstavu jejich děl v moskevské Manéži. To odstartovalo pozdější kampaň proti formalismu v umění.

Součástí nynější výstavy v Centre Pompidou jsou dále autoři, kteří do popředí vystoupili v sedmdesátých letech – například moskevští konceptualisté, mezi něž patřili Ilja Kabakov, v Česku dodnes žijící výtvarník Viktor Pivovarov nebo Rimma a Valerij Gerlovinovi či skupina okolo takzvaného soc-artu. Tu vytvořili Vitalij Komar a Alexandr Melamid.

Sbírka děl věnovaných do Centre Pompidou zahrnuje také umění z období perestrojky, například od konceptualisty Andreje Filippova, Pavla Pepperštejna, Timura Novikova nebo Vladimira Mamyševa-Monroe.

Nejnovější z věnovaných a v Paříži nyní také vystavených děl pocházejí z roku 2000.

Centre Pompidou již vlastní obrazy významného ruského autora z přelomu 19. a 20. století Vasilije Kandinského nebo sovětského disidentského umělce Eduarda Steinberga, jenž zemřel roku 2012 v Paříži, upozornil server The Art Newspaper.

Nadace ruského miliardáře Vladimira Potanina se filantropii nevěnuje poprvé, roku 2002 například věnovala slavný Černý čtverec na bílém pozadí od umělce Kazimira Maleviče do sbírek petrohradské Ermitáže.

V Paříži bude brzy možné spatřit ještě jednu významnou sbírku ruského umění. V nedávno otevřené budově Fondation Louis Vuitton 22. října začne přehlídka kolekce sběratele Sergeje Ščukina. Tuto sbírku sovětský režim zabavil a rozdělil, dnes patří muzeím v Moskvě a Petrohradu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist