Seriál z fantasy prostředí Hra o trůny v kategorii drama a titul Viceprezident(ka) mezi komediemi opět získaly uznání kabelové televizi HBO. Uspěly při udílení televizních cen Emmy, které v USA proběhlo v noci z neděle na pondělí.

Během slavnostního ceremoniálu, jejž výrazně ovlivnila americká prezidentská volební kampaň, se dařilo též začátečníkům a hercům různé barvy pleti.

Populární seriál Hra o trůny před nedělním ceremoniálem získal 23 nominací. Nakonec z nich proměnil 12 sošek včetně té pro nejlepší seriálové drama, nejlepší režii a nejlepší scénář. Hra o trůny ustála i konkurenci v podobě Netflixu a jeho temně laděného politického dramatu Dům z karet.

„Jsme tu, protože spisovatel George Martin vytvořil svět, ve kterém všichni žijeme a v němž všichni hrajeme,“ uvedl spolutvůrce Hry o trůny Dan Weiss, když přebíral jednu z cen.

Dařilo se také seriálům točícím se okolo vražd – například titulu z produkce FX nazvanému Lid versus O. J. Simpson. Ten v deseti hodinách vypráví o soudu s někdejším hráčem amerického fotbalu a o tom, jak byl slavně zproštěn obvinění z dvojnásobné vraždy.

Seriál získal devět cen Emmy včetně té pro nejlepší limitovanou produkci. Uspěli také Sarah Paulsonová, Courtney B. Vance a Sterling K. Brown, kteří v Lid versus O. J. Simpson účinkují.

Paulsonová na ceremoniál přivedla losangeleskou státní zástupkyni z tohoto případu Marciu Clarkovou, kterou v seriálu zpodobila.

„Jak jsem se dozvídala o skutečné Marcii Clarkové, pochopila jsem, že jsem stejně jako všichni byla povrchní a dělala jsem unáhlené soudy,“ uvedla Paulsonová. Ta za roli Clarkové získala svoji první Emmy.

Nedělní ceremoniál zahájil komik Jimmy Kimmel několika vtipy o republikánském kandidátovi na prezidenta Donaldu Trumpovi. Ten byl kdysi hvězdou televizního pořadu Celebrity Apprentice.

„Jestli bude Donald Trump zvolený a skutečně postaví tu zeď,“ prohlásil Kimmel v narážce na Trumpův předvolební slib, že postaví zeď oddělující Spojené státy od Mexika, „jako první přes tu zeď hodíme Marka Burnetta!“ zvolal Kimmel. Šlo o narážku na britského producenta, který vytvořil právě seriál Celebrity Apprentice.

Herečka Julia Louisová-Dreyfusová popáté za sebou získala Emmy za roli v seriálové satiře z Bílého domu nazvané Viceprezident(ka). V ní ztvárnila přehnaně ambiciózní a nemotornou americkou prezidentku, jež se snaží udržet u moci.

Louisová-Dreyfusová se na nedělním ceremoniálu, který se uskutečnil několik týdnů před prezidentskými volbami v USA, omluvila za současné politické klima.

„Myslím, že seriál Viceprezident(ka) setřel hranice mezi komedií a politikou. Začal jako politická satira, ale teď působí jako zcela věrohodný dokument,“ řekla v narážce na prezidentskou kampaň.

Nedělní předávání cen Emmy bylo výjimečné tím, že mezi nominované se dostalo rekordních 21 lidí jiné než bílé barvy pleti. Emmy tak nastavily zrcadlo předávání filmových cen Oscar, jež byly letos kritizovány právě za nedostatečně rasově pestré nominace.

A spoustě nominovaným se na Emmy také skutečně dařilo. Kromě Sterlinga K. Browna a Courtneyho B. Vance, tedy tváří seriálu Lid versus O. J. Simpson, uspěl třeba americký herec egyptského původu Rami Malek. Tomu porotci dali přednost před veterány Kevinem Spaceym a Lievem Schreiberem. Jeho první Emmy mu udělili za roli společenského outsidera a hackera v seriálu Mr. Robot.

„Panebože. Štípněte mě, že se mi to nezdá,“ řekl ohromený pětatřicetiletý Malek.

Americký herec indického původu Aziz Ansari se o Emmy za scénář podělil s americkým hercem asijského původu Alanem Yangem. Oba jsou autoři projektu Master of None.

Černošská herečka Regina Kingová pro změnu bodovala za roli v seriálu American Crime – a černošští komici Keegan-Michael Key a Jordan Peele uspěli se svými televizními skeči nazvanými Key & Peele.

Z nováčků se dařilo také kanadské rodačce Tatianě Maslany. Ta za výkon v seriálu Orphan Black, kde ztvárnila ženu s několika osobnostmi, překvapivě získala sošku pro nejlepší herečku v dramatické tvorbě. Porazila tak i favorizovanou Robin Wrightovou ze seriálu Dům z karet.

Jeffrey Tambor podruhé obdržel cenu pro nejlepšího herce v komediálním seriálu – opět za roli muže, jenž podstoupí přeměnu na ženu v průlomovém seriálu společnosti Amazon.com nazvaném Transparent.

Cenu za nejlepší komediální výkon ve vedlejší roli obdržela Kate McKinnonová, která v pořadu Saturday Night Live hraje demokratickou kandidátku na prezidentku Hillary Clintonovou. Moderátor John Oliver obdržel Emmy v kategorii variety za svůj pořad Last Week Tonight With John Oliver.