Zastupitelé Brna v pondělí schválili návrh memoranda mezi městem, vládou a Jihomoravským krajem o výstavbě Janáčkova kulturního centra.

Koncertní sál za 1,3 miliardy korun má vzniknout do roku 2020, měl by obsahovat 1250 míst pro publikum.

Memorandum obsahuje finanční podíl města ve výši 562 milionů korun, vláda se má podílet 600 miliony a Jihomoravský kraj přislíbil 100 milionů.

Podobu memoranda bude ve čtvrtek schvalovat i krajské zastupitelstvo a počátkem října vláda. Pro návrh v pondělí zvedlo ruku 47 ze 65 zastupitelů.

„Memorandum jsme projednávali delší dobu s ministerstvem kultury i Jihomoravským krajem a podařilo se nám najít shodu ve financování. Myslím, že je to zásadní krok, abychom měli jistotu, že jsme schopní projekt ufinancovat," řekl primátor Brna Petr Vokřál za ANO.

Podle Vokřála je možné, že se náklady sníží díky veřejné soutěži. Primátor uvedl, že stavět by se Janáčkovo kulturní centrum mohlo začít v roce 2018.

V Janáčkově kulturním centru bude sídlit Filharmonie Brno, která nemá odpovídající prostory na zkoušení a vystupování. O koncertním sálu v Brně se dlouho jen mluvilo, ale nikdy na něj nebyly peníze.

Úvodní etapou výstavby jsou vznikající garáže na rohu Besední a Veselé ulice, které se budou nacházet v podzemí pod centrem.

"Schválení memoranda je významný krok. V minulosti nebylo podepsané vládou a nyní to poprvé vypadá, že ho podepíšou všechny tři strany, což je klíčové," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Podle ní by Brno nemělo mít problémy zaplnit sál o kapacitě 1250 míst. "Kapacita vycházela z konzultaci s námi. Obdobné sály v podobných městech i menších jsou v pohodě vyprodané," řekla Kučerová. Dodala, že první by v novém sále měla zaznít některá z Janáčkových varhanních skladeb.

Chystaná brněnská koncertní síň bude první stavbou svého druhu v České republice za několik desítek let. Po listopadu 1989 vzniklo jen několik rozsahem podobných projektů, žádný ale nebyl primárně určen hudbě.

Předloni v září například Plzeň otevřela Nové divadlo. Tato budova s nepřehlédnutelnou fasádou vyšla zhruba na miliardu korun. V září 2009 v pražských Dejvicích zahájilo provoz nové sídlo Národní technické knihovny, odborníky na architekturu oceňovaná stavba přišla na 2,25 miliardy korun.

Kromě brněnského Janáčkova kulturního centra se dlouho mluví také o novém sále, jenž by měl vzniknout v Českých Budejovicích. Stavbu přezdívanou podle jejího tvaru Rejnok navrhl architekt Jan Kaplický a stát by měla v areálu bývalých kasáren ve čtvrti Čtyři Dvory. Projekt s odhadovanými náklady dvě miliardy korun sice získal v roce 2013 územní rozhodnutí, k výstavbě je ale ještě daleko, nenašel se zatím investor, který by byl stavbu ochotný financovat.

Hned ve stadiu návrhu skončil jiný Kaplického projekt pro pražskou Národní knihovnu. Návrh budovy zvaný Chobotnice, který zvítězil v březnu 2007 v soutěži, rozpoutal nevídané vášně a z kauzy se stalo politikum. Vybudování knihovny, jež měla přijít na čtyři miliardy, zkomplikoval i spor o pozemek a do věci se vložil i antimonopolní úřad. Kaplický byl z kauzy rozčarován a jeho náhlá smrt v lednu 2009 byla smutným epilogem.