Na trojici večerů v pražském divadle Semafor, které se na přelomu září a října odehrají pod názvem Znám ještě starší lidi, oslaví Jiří Suchý pětaosmdesáté narozeniny.

Významný český herec, režisér, básník, textař, skladatel, spisovatel, zpěvák, hudebník a grafik v Semaforu zazpívá své evergreeny. Také uvidí dokument režiséra Jiřího Vondráka nazvaný Jiří Suchý: Moje souboje a boje. Premiéru tohoto snímku uvede 30. září program ČT art.

Vydavatelství Supraphon mezitím na třech discích v edici Zlatá kolekce vydalo album Jiří Suchý – Kdykoliv, kdekoliv. Výběr nahrávek z autorovy písňové tvorby představuje průřez od 60. let minulého století do současnosti.

"Ještě nikdy jsem nedostal k narozeninám film," řekl Suchý k projektu, který vznikl v produkci neziskové organizace Zámek Liteň. Režisér Vondrák už o autorovi natočil dokument Jiří Suchý... v takový krásný společnosti a jeden z dílů seriálu Básníci Evropy.

K hudebnímu supraphonskému dárku jubilant uvedl, že první disk by nazval Zlatá šedesátá léta. Druhé CD obsahuje písničky ze 70. a 80. let, kdy byl Suchý komunistickým režimem zakazován, a třetí nabízí reprezentativní výběr z nahrávek, jež vznikaly po roce 1990 až do letoška. "Převážně zaznamenávají moji spolupráci s tvůrci mimo divadlo Semafor," dodal Suchý.

Posluchači tu naleznou i překvapivé interpretace: předělávky z tvorby Voskovce a Wericha, písně s texty Josefa Kainara či bývalého ministra kultury Pavla Dostála, americké swingovky a skladby trampa Kapitána Kida.

Píseň Polykač mečů vznikla ve spolupráci s Jaroslavem Uhlířem, skladba Klaustrofobik je z kolekce písní věnovaných duševním chorobám a písnička Kdykoliv, kdekoliv z televizního seriálu s hudbou Michala Pavlíčka.

Na desce zazní také americké gospely včetně spirituálu Když je mi nejhůř. Suchý jej napsal v roce 2002, kdy mu povodeň zničila semaforskou scénu v Karlíně.

"Narozeniny tak oslavím vlastně pracovně, protože ta práce je pro mě na tom to nejpříjemnější," podotkl Suchý. "Zazpívám si například písničky, které jsem chtěl zpívat, ale dopřáno mi to nebylo, protože jsem je věnoval někomu jinému," dodal.

Nejstarší oficiální nahrávkou je mezi 75 tituly zlidovělý Pramínek vlasů z ledna 1961. Bonusem je parafráze Sardinky dvojice V+W z roku 1949, v níž se osmnáctiletý interpret sám doprovází na banjo.

Na domovské scéně divadla Semafor Suchý koncem října uvede premiéru hry Skleněné prkno, která byla kdysi zakázána. "Napsal jsem ji už dávno, ale mezitím tak zestárla, že jsem víc než polovinu musel přepracovat," vysvětlil.

Na konec dubna 2017, kdy uplyne 90 let od vzniku první hry Osvobozeného divadla Vest Pocket Revue Voskovce a Wericha, pak připraví "zdivadelněný koncert", jak uvedl.

Jiří Suchý obohacuje českou kulturu svou tvorbou přes 60 let. Má na kontě přes 1300 písňových textů a je autorem více než 120 divadelních her a revuálních představení. Podílel se na vzniku řady filmů, k některým napsal námět, scénář, texty písní, složil hudbu či si v nich zahrál. Je znám v autorské dvojici s Jiřím Šlitrem a po jeho smrti v roce 1969 s Jitkou Molavcovou, s níž vystupuje dodnes.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist