Městské divadlo Brno na přelomu září a října připomene odkaz Williama Shakespeara, od jehož smrti letos uplynulo 400 let.

Na programu festivalu nazvaného Pocta velkému Williamu S. jsou čtyři reprízy Krále Leara, dvě provedení Benátského kupce a slavnostní večer nazvaný Williamovy Sonety.

V Benátském kupci i Králi Learovi hraje hlavní úlohy Boleslav Polívka. Městské divadlo Brno má první inscenaci na repertoáru od dubna 2014, druhou od loňského podzimu. Obě si uchovávají přízeň diváků.

Komponovaný večer zvaný Williamovy sonety připravuje na 2. října režisér Igor Ondříček. Základem je skladba Shakespeare’s RAPsody od Zdeňka Merty. Na ploše 40 minut v ní zaznívají zhudebněné sonety a orchestrální intermezza.

"S nápadem tohoto zpracování několika sonetů přišli moji noví přátelé rapeři, konkrétně Oto Klempíř," popsal Zdeněk Merta, který už několikrát zhudebňoval Shakespearovy verše v různých českých překladech, když psal scénickou hudbu k dramatikovým hrám.

"Ale podívat se na originál Sonetů, nechat se inspirovat největším básníkem historie této planety a vytvořit vlastní tvar, bylo opravdu lákavé. A tak jsem si vymyslel tuto RAPsody. Trochu se rapuje, trochu zpívá, orchestr si docela zahraje a já jen doufám, že se ten starý provokatér ze Stratfordu nad Avonou bude na nějakém novodobém Parnasu spokojeně šklebit," popsal Merta.

Komponovaný večer také připomene Shakespearovy hry, které Městské divadlo v minulosti uvedlo. Nebude chybět ani slavná balkonová scéna z Romea a Julie, která zazní v různých překladech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist