Za první dva dny prodeje v České republice si čtenáři koupili přes 20 tisíc výtisků titulu Harry Potter a prokleté dítě. V pondělí to uvedla Veronika Sonnková z nakladatelství Albatros, které knihu vydalo.

Kniha se tak už při vstupu na trh stala bestsellerem. O něm knihkupci v tuzemských podmínkách mluví v případě, že se knihy prodá alespoň 10 tisíc kusů.

"Očekáváme navíc, že hlavní nápor fanoušků přijde teď, když už jsou otevřena všechna knihkupectví," doplnila.

Přesný náklad Albatros nezveřejnil, podle Sonnkové ale překročil 100 tisíc kusů, podobně jako v případě některých předchozích titulů s čarodějnickým učněm Potterem.

Na rozdíl od sedmi dílů, v nichž J. K. Rowlingová popisovala život Harryho Pottera jako studenta školy kouzel, je nová kniha pouze scénářem k divadelní hře. Ta Pottera zachycuje jako otce rodiny.

Scénář hry, za kterou kromě Rowlingové stojí scenárista Jack Thorne a divadelní režisér John Tiffany, do češtiny přeložil Petr Eliáš. Ten se spolu s programovým ředitelem nakladatelství Albatros a někdejším objevitelem Harryho pro českého čtenáře Ondřejem Müllerem v úterý od 16 hodin v pražském divadle Ypsilonka zúčastní křtu knihy. Provedou jej herci Jiří Lábus, Jan Jiráň a Zdeněk Zdeněk.

Děj divadelní hry se odehrává 19 let po posledním příběhu ze série o Harrym Potterovi. Ve hře je protagonista již dospělým, přepracovaným zaměstnancem ministerstva kouzel, manželem a otcem tří školáků.

Čeští čtenáři objevili Harryho Pottera s tříletým zpožděním, první díl vyšel v Albatrosu bez většího zájmu v únoru 2000. Knihy o Potterovi začaly vítězit v žebřících nejčtenějších děl teprve od chvíle, kdy v květnu 2001 vyšel třetí díl.

Knih se prodaly statisíce kusů. Poslední tři díly nakladatelství Albatros vydalo v prvních nákladech přesahujících 200 tisíc výtisků, tedy stokrát víc, než jaký je běžný náklad beletrie.

Divadelní hra nazvaná Harry Potter a prokleté dítě měla v Británii premiéru 30. července, o den později hra vyšla knižně. Podle mluvčí Albatrosu se titul v Británii stal nejrychleji prodávanou knihou za posledních deset let.