Z funkce uměleckého šéfa Dejvického divadla ke konci letošního roku odejde slovenský režisér Michal Vajdička. Nastoupil oficiálně v září 2014, s dejvickou scénou ale spolupracoval už od sezony 2011/2012 coby režisér inscenací Ucpanej systém a Racek.

"Plánovaný odchod uměleckého šéfa ke konci roku 2016 v žádném případě neohrožuje nejbližší budoucnost divadla. Do konce sezony 2017/2018 bude realizován umělecký a dramaturgický plán, který byl ještě pod jeho vedením sestaven," uvedla ředitelka Eva Kejkrtová Měřičková.

Podle ní vedení scény věří, že bude s Vajdičkou nadále spolupracovat jako s režisérem.

K rozhodnutí rezignovat jako umělecký šéf Dejvického divadla prý Vajdička dospěl po zvážení všech okolností, které by mu v budoucnu komplikovaly vykonávání této časově náročné pozice. "K nim zejména patří jeho dlouhodobé závazky na Slovensku a v neposlední řadě i osobní důvody," uvádí se na stránkách divadla.

Vajdička ve funkci nahradil Miroslava Krobota, který pozici zastával od roku 1996 a soubor v anketě Cen Alfréda Radoka čtyřikrát dovedl k titulu Divadlo roku. Krobot v Dejvicích zůstal jako režisér a herec.

I další slovenští divadelníci nalezli uplatnění v Česku. Například Dodo Gombár je od září 2010 uměleckým šéfem a kmenovým režisérem Švandova divadla v Praze. Narodil se v Trnavě, působil v Martině a od roku 2006 šéfoval ve Zlíně.

Martin Čičvák, který se v roce 2000 stal kmenovým režisérem pražského Činoherního klubu, se narodil v Košicích. A Juraj Deák, umělecký šéf Fidlovačky a nyní Divadla na Vinohradech, pochází z Bratislavy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist