Královéhradecká radnice příští rok nepodpoří konání festivalu Hip Hop Kemp. Pořadatelé akce požádali město, aby jim poskytlo dotaci ve výši 500 tisíc korun. Zastupitelé ale tento týden na zasedání rozhodli, že dotaci neudělí.

Festival také nebude zařazený v seznamu městem podporovaných akcí Calendarium Regina 2017. Pořadatel Radek Maliník řekl, že přehlídka se v Hradci Králové přesto uskuteční i příští rok.

"Festival ohrožený rozhodně není, určitě ho uspořádám a určitě i v Hradci Králové. Kdyby to nedopadlo na letišti, tak ho v rámci města uspořádáme jinde," řekl Maliník, který zastupitelům přislíbil dodat opatření proti prodejcům drog.

Náměstkyně hradeckého primátora Romana Lišková z Hradeckého demokratického klubu zmínila, že na festivalu nastala různá pochybení. Hovořila například o pochybení z hlediska úklidu či hygieny, kritizovala také prodej drog.

"Z festivalu si letos dealeři udělali tržiště drog. Je zcela jasné, že se to musí nějak řešit. Festival by měl mít šanci, ať ukáže, jak to jde líp, ale bez záruky města," řekl zastupitel Arnošt Urban ze stejného politického hnutí.

Na jednání zastupitelů vystoupil také Petr Krása z královéhradecké policie, který připomněl, že na Hip Hop Kempu se zcela viditelně nabízely drogy. "Poprvé za dobu konání festivalu byla policie nucena provést zásah, nabalují se sem lidé, kteří nemají zájem o hudbu, ale o prodej drog," řekl Krása.

Policisté po festivalu uvedli, že zajistili přes tři kilogramy marihuany. V souvislosti s drogovými delikty na festivalu zadrželi 12 lidí, deset z nich obvinili. U zadržených zajistili také přes 200 tisíc korun jako výnos z prodeje drog.

Na letošní ročník festivalu Hip Hop Kemp dorazilo 23 tisíc lidí a vystoupilo na něm pět stovek hudebníků. V Hradci Králové účinkovali Redmen, rapper Machine Fun Kelly či A.F.R.O.

První ročník festivalu Hip Hop Kemp se konal v roce 2002 v Pardubicích, po dvou letech organizátoři akci kvůli potížím s hlukem přesunuli na Stříbrný rybník do Hradce Králové. Kvůli velkému zájmu návštěvníků ale areál nestačil a pořadatelé festival přestěhovali na hradecké letiště.

Související