V návaznosti na svůj projekt Manželské etudy, natočený takzvanou časosběrnou metodou, dokumentaristka Helena Třeštíková pokračuje ve sledování jedné z dvojic – rodiny Strnadových.
Loni autorka na zahraničích festivalech zaujala snímkem Mallory. Má šanci být nominována na Evropské filmové ceny, což ale sama nechce zakřiknout.
"Už to, že jsem se ze tří stovek evropských dokumentů dostala do nejužšího výběru, je úspěch. Vzhledem k tomu, že letošek je 'uprchlický', domnívám se, že oceněn bude snímek s touto tematikou," řekla Třeštíková. Tu v roce 2008 ocenila Evropská filmová akademie za dokument René.
"Snímek Strnadovi se v kinech objeví v lednu, vznikl ve společnosti Negativ v koprodukci s Českou televizí," uvedla Třeštíková. Tento týden o něm hovořila na setkání v pražském Světozoru věnovaném připravovaným projektům.
Večer završila předpremiéra snímku Martina Ryšavého nazvaného Slepý Gulliver. Renomovaný filmař, pedagog FAMU a držitel knižní ceny Magnesia Litera se v něm vydal do Ruska, na Ukrajinu i za jedním pražským optikem.
Helena Třeštíková zachytila už svatbu Ivany a Václava Strnadových v roce 1981. Jejich osudy sledovala až do dneška.
"Na počátku šlo o dva studenty architektury se skromnými plány v socialistickém Československu. Po převratu v roce 1989 začali podnikat s prodejem židlí, vychovali pět dětí, zažili chvíle dobré i zlé. Dnes se šedesátníci ohlížejí za svým životem," popsala filmařka.
Strnadovi jsou druhým nerozvedeným párem ze šesti, které Třeštíková sledovala.
Poprvé se objevili v první části Manželských etud, kterou vysílala Česká televize v roce 1987. "Pak jsme na to navázali v roce 1999, bylo to odvysíláno o sedm let později. Nyní jde o třetí pokračování, z něhož jeden příběh bude určen pro kina," uvedla.
Třeštíková upozornila na zájem festivalů ve světě, neboť časosběrných projektů mnoho nevzniká.
V listopadu Filip Remunda do kin uvede uvede snímek Krtek a Lao-c'. Natáčení ho zavedlo až do čínských továren a smogem zalitých měst, kde pátral po tom, co nás s Číňany spojuje i rozděluje.
Remundův mladý kolega Lukáš Kokeš ve filmu Nic jako dřív přibližuje život teenagerů z měst českého příhraničí. Zajímalo ho, do jaké míry jsou zajatci svého okolí a rodinných předobrazů a nakolik jsou schopni stát se tvůrci vlastních osudů. Film do kin přijde na jaře.
Děti on-line nazvala režisérka a producentka Kateřina Hager dokument, ve kterém ukáže příběhy tří dětí z generace "digitálních domorodců“. Internet je pro ně zdrojem zábavy, komunikace i nových rizik.
Ve filmu vystupují talentovaný dvanáctiletý youtuber potýkající se s nečekanou slávou i projevy nenávisti na internetu, třináctiletý fanoušek počítačových her a dívka, která se na sociální síti stala obětí sexuálního agresora. "Cílem bylo ukázat kouzlo internetu z perspektivy dnešních dětí a upozornit na rizika, s nimiž se mohou v kyberprostoru setkat," uvedla autorka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist