Dirigent Jakub Hrůša se prvním ze tří víkendových koncertů v Kongresové hale v Bamberku ujal vedení Bavorské státní filharmonie. V čele tohoto významného německého orchestru bude český rodák působit jako šéfdirigent a hudební ředitel.

"Netradičně koncipovaný symfonický program s kontrastními díly Edgarda Varese, Jana Václava Huga Voříška a Gustava Mahlera byl odměněn bouřlivými ovacemi vestoje a oceněn pro dramaturgickou odvážnost a kvalitní interpretaci," sdělil Hrůša po prvním koncertu.

Díla Varese a Voříška byla v historii Bamberských symfoniků uvedena poprvé.

Jeden z nejúspěšnějších mladých českých dirigentů byl šéfdirigentem Bavorské státní filharmonie jmenován loni v září. Nyní nastupuje na období pěti let.

Se svým novým tělesem stráví Hrůša v některých sezonách až 14 týdnů. "Bamberští symfonikové patří v přísné hierarchii německých symfonických orchestrů mezi absolutní špičku jak v kvalitě přednesu, tak ve finančním ohodnocení," podotkl pětatřicetiletý dirigent.

Bamberští symfonikové jsou považováni za jeden z nejlepších orchestrů v Německu. V roce 1946 byli mezi jeho zakládajícími členy hudebníci Německé filharmonie v Praze, jež byla po druhé světové válce zrušena.

Orchestr pravidelně nahrává pro významné rozhlasové i gramofonové společnosti a udržuje úzký kontakt se soudobými skladateli.

Bamberští symfonikové mají blízký vztah k české hudbě. Její provádění se nyní s Hrůšou v čele zintenzivní.

K portfoliu stočlenného orchestru bude vedle tradičního repertoáru 19. a 20. století nadále patřit také klasicistní a soudobá hudba, koncertní provádění oper či pravidelné nahrávání nejrůznějšího repertoáru.

Hrůša bude souběžně nadále působit jako stálý hostující dirigent České filharmonie a Tokijského metropolitního symfonického orchestru.

V sezoně 2016/17 ho čekají prestižní debuty s Bostonským a Chicagským symfonickým orchestrem, Newyorskou filharmonií, Španělským národním orchestrem, Mahlerovým komorním orchestrem, Tonhalle v Curychu či Akademií svaté Cecilie v Římě.

Hrůša bude dále hostovat na londýnském festivalu Proms.

Navrátí se také k orchestrům v Berlíně, Lipsku, Vídni, Amsterdamu, Londýně, Torontu a Clevelandu.