Seznámit se s tím, co se aktuálně děje v současném polském tanci, mohou návštěvníci festivalu This is Poland. Ten ve čtvrtek začíná v pražském divadle Studio Hrdinů, jež sídlí v podzemí Veletržního paláce.

Zájemcům o taneční umění přehlídka během tří dnů ukáže nejnovější tendence v polském tanci. Zaměří se na témata spojená s polskou historií i tradicí a na obraz současného Poláka.

Organizátoři festivalu se snaží zjistit, zda může být tanec jazykem komunikace napříč různými státy. Také je zajímá, co vlastně znamená "polský" tanec.

Program zahrnuje prezentace mladých, ale již oceněných umělců, měl by tedy být příležitostí k diskusi o podobě současného tance a performance v Polsku.

Přehlídka má mít doprovodný program, v jeho rámci proběhnou setkání a diskuse s umělci. Festival chce ukázat, jak umělci věnující se současné choreografii a performance rozumějí polské identitě.

Prvním představením je ve čtvrtek od 20 hodin taneční sólo Agaty Maszkiewiczové nazvané Polsko. Autorka, která mnoho let žije a tvoří ve Francii, se v něm konfrontuje s obrazem Poláka v zahraničí.

V pátek bude uvedeno tanečně-pohybové představení Chráněné druhy, v němž Rafał Urbacki ukazuje Polsko jako soubor stereotypů a předsudků. Urbacki trpí trvalým fyzickým postižením a bojuje proti sociální nespravedlnosti vůči lidem se zdravotním postižením.

Do účasti ve svém projektu Chráněné druhy zapojuje lidi s odlišným způsobem pohybu. Urbacki strávil 11 let na invalidním vozíku a odnedávna se pohybuje bez jeho pomoci díky vypracování vlastní metody pohybu.

V představení nazvaném !GROT! pak performerka, choreografka a tanečnice Irena Lipińska vypráví o polské kulturní tradici, ale také o okamžiku osvobození se z jejího pouta a nutnosti zahájení vlastní tvůrčí cesty.

K vyjádření těchto potřeb si vzala na pomoc významného experimentátora a reformátora divadelního projevu Jerzyho Grotowského, jenž žil v letech 1933 až 1999.