Americký zpěvák a písničkář Bob Dylan ve čtvrtek obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Tento pětasedmdesátiletý muž má za sebou pětapadesátiletou hudební kariéru. Za tu dobu napsal přes 500 písní a prodal přes 74 milionů kopií svých alb. Jako první rockový hudebník v historii získal Pulitzerovu cenu, hrál v několika filmech a na svých cestách také maluje.
Navzdory tipům sázkařů, kteří na vítěze dopředu pasovali keňského spisovatele Ngũgĩ wa Thiong'a či syrského básníka Adonise, tak nakonec uspěl někdo, kdo literaturu v pravém slova smyslu nepíše – Dylan je pouze autorem knihy Kroniky, ve které vzpomínal na počátky své kariéry v New Yorku 60. let.
Cenu obdržel "za to, že našel nový způsob poetického vyjádření, jímž navázal na velkou americkou písňovou tradici", uvedla Švédská akademie, která cenu uděluje, v narážce na Dylanovu písňovou tvorbu.
Laureáta ve čtvrtek ve 13 hodin oznámila tajemnice akademie Sara Daniusová.
Dylan od začátku 60. let v USA patřil ke generaci písničkářů, kteří se svojí tvorbou silně společensky angažovali, například proti válce ve Vietnamu či v hnutí za občanská práva Afroameričanů. Především ale ještě předválečnou podobu amerického folku žánrově i stylově posunuli a svým způsobem vytvořili novou obdobu pop-music.
V klubech okolo newyorské Greenwich Village začal Dylan hrát v 60. letech, svoji první eponymní desku vydal v roce 1962. K jeho největším hitům z šedesátých let patřily skladby Blowin in the Wind, The Times They Are a-Changin či Like a Rolling Stone. Dylan je dodnes hrává na koncertech, jichž i ve svých nynějších pětasedmdesáti letech odehraje až stovku ročně.
K Dylanovým nejznámějším albům ze 70. let patří nahrávky Blood on the Tracks, Basement Tapes či Street Legal.
Koncem osmdesátých let Dylan natočil významnou desku Oh Mercy ve spolupráci s producentem Danielem Lanoisem, který se pak roku 1997 postaral o další písničkářův comeback na albu Time Out of Mind. To získalo cenu Grammy pro nejlepší album roku.
V novém tisíciletí Dylan zaujal alby Love and Theft a Modern Times, jeho poslední autorská deska Tempest pochází z roku 2012.
V posledních letech se písničkář vrací k Sinatrovi. Vydal dvojici alb, na nichž zpívá Sinatrou proslavené písně – desky se jmenují Shadows in the Night a Fallen Angels. Kritici nahrávky z větší části odsoudili, například kvůli Dylanovu zpěvu.
Boba Dylana dobře znají také čeští fanoušci. Poprvé v Praze vystoupil roku 1994 na Výstavišti. Nadšené přijetí a fakt, že po vystoupení mohl prezidentu Václavu Havlovi předal kytaru, se Dylanovi natolik zalíbily, že své turné následujícího roku začal opět v Praze. V březnu 1995 tedy odehrál v Kongresovém centru hned tři koncerty, které fanoušci řadí k těm nejlepším v Dylanově koncertní kariéře.
Od té doby se zpěvák do české metropole a jednou také do Ostravy podíval ještě sedmkrát. Zatím poslední koncert v pražské O2 areně odehrál před dvěma lety.
Nobelova cena za literaturu se udílí od roku 1901. Z českých autorů ji jako jediný roku 1984 získal Jaroslav Seifert. V tipech sázkové kanceláře Ladbrokes, která každoročně vypisuje sázky na laureáta, se mezi favority už mnoho let objevuje český autor žijící v Paříži Milan Kundera.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist